Skip to main content

Microsoft’tan bir yapay zekâ hamlesi daha geldi. Şirket OpenAI’ın görüntü oluşturucusu DALL-E’yi yeni Bing’e entegre ettiğini duyurdu.

Microsoft dün, yapay zekâ destekli yeni Bing’in kullanıcıların Bing Chat ile görüntü oluşturmasına izin vereceğini açıkladı. Bu yeni özellik, OpenAI’ın üretken görüntü oluşturucusu DALL-E tarafından destekleniyor. Şirket, bu özellikte DALL-E’nin hangi sürümünü kullandığını söylemedi, sadece “en yeni DALL-E modellerini” kullandığını ifade etti.

“Bing Image Creator” olarak adlandırılan bu yeni özellik artık Bing önizlemesinde kullanıcılara sunuluyor ve yalnızca Bing’in Creative Mode aracılığıyla kullanılabiliyor. İlerleyen zamanlarda “Balanced” ve “Precise” modları için de aktif olacak.

Microsoft tarafından aktarılan bilgilere göre; Bing Image Creator önizlemesi, Microsoft Edge’de de yer alacak. Bing Image Creator’ı Edge’de kullanmak için ise kenar çubuğundaki Bing Image Creator simgesine dokunmak yeterli olacak.

Microsoft, OpenAI korumalarının yanı sıra ek korumaların Bing Image Creator’a dahil edildiğini belirterek, “Örneğin, zararlı veya güvenli olmayan görüntülerin oluşturulmasını sınırlamayı amaçlayan kontroller koyduk. Sistemimiz bir bilgi istemi tarafından potansiyel olarak zararlı bir görüntünün oluşturulabileceğini algıladığında, istemi engeller ve kullanıcıyı uyarır” dedi.

Yeni görüntü oluşturucuya ek olarak, Bing ayrıca “Visual Stories” ve “Knowledge Cards 2.0” adlı iki yeni arama özelliği daha alıyor. Microsoft bu yeni özelliklerle daha fazla görsel arama deneyimine yönelik artan talebi desteklemeyi hedefliyor. Microsoft’un paylaştığı bilgilere göre; Visual Stories, resimler ve kısa videolar sunarak içerik aramak ve içerikle etkileşim kurmak için daha ilgi çekici bir yol sağlıyor. Microsoft Knowledge Cards 2.0’ın ise, bir bakışta eğlenceli gerçekler ve önemli bilgiler sağlayan, yapay zekâ destekli infografikten ilham alan bir deneyim olduğunu söylüyor.

Bing Image Creator, dünden itibaren hem masaüstü hem de mobil cihazlarda Bing önizleme kullanıcılarına sunulmaya başladı. Yeni Bing önizlemesinde olmayanlar için, Image Creator’ın önizleme deneyimi artık dünyanın dört bir yanındaki Bing kullanıcıları için bing.com/create adresinde İngilizce olarak mevcut.

Kaynak: Microsoft brings OpenAI’s DALL-E image creator to the new Bing – TechCrunch