Skip to main content

Microsoft’un bulut uzmanları ve Azure platformunu kullanan müşterileri “Microsoft Cloud ile SAP Uygulamaları” etkinliğinde bir araya geldi.

Microsoft Türkiye’nin “Microsoft Cloud ile SAP Uygulamaları” etkinliği, MEXT Teknoloji Merkezi’nde düzenlendi. Microsoft bulut yöneticileri ve Microsoft Türkiye müşterileri bir araya geldiği etkinlikte bulut yöneticileri, Microsoft’un bulut platformu Azure’a geçişin organizasyonlara sağladığı faydaları ve geçiş sürecinin detaylarını sundu. Müşteri Paneli’nde ise Microsoft’un müşterileri, Windows, SQL ve SAP benzeri iş ortamlarını neden ve nasıl Azure bulutuna taşıdıklarını paylaştı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Microsoft Türkiye Müşteri Deneyiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cavit Yantaç, “Windows & SQL @Azure” başlıklı sunumunda, buluta geçişi kısıtlayıcı regülasyonlardan yapay zekâya ve sürdürülebilirliğe kadar çeşitli konuları ele aldı. Yantaç, Microsoft’un en büyük yatırımlarından birinin capex’i (sermaye maliyeti) müşterilerinin yerine kendisinin üstlenmesi olduğunu vurgulayarak, dünya genelinde onlarca veri merkezinde sürdürülebilir elektrik kaynaklarından yararlanarak müşterilerin iş yüklerini güvenli ve çevik bir şekilde yönetebilmelerini sağladıklarını belirtti. Ayrıca, veri merkezinin yanı sıra geniş bir ağ altyapısına da yatırım yaptıklarını ve iş ortaklarıyla birlikte müşterilere hızlı erişim imkânı sağladıklarını ifade etti.

Microsoft Türkiye Bulut Çözümleri Teknik Uzman Yöneticisi Mesut Aladağ ise “SQL İş Yüklerinizi En İyi Bilen Bulut Platformu Azure, İnovasyonun Gücü ile Yeniliğe Geçiş / Uygulamalar & Demolar” başlıklı bir sunum yaptı. Aladağ, SQL sunucusunun en iyi işletilebileceği platformun Azure olduğunu vurgulayarak, Microsoft’un ROI (return of investment / yatırımın dönüşü) noktasında rakiplerinden daha büyük değer yarattığını belirtti. Aladağ sunumunda, Azure’un SQL yetenekleri, buluta geçişin önemi, bunun için gereken araçlar ve bulut güvenliği hakkında bilgi verdi. Günümüzde organizasyonların veri temelli bir modelde yapay zekâ ile içgörülerden değer üretmeyi hedeflediğini belirten Aladağ, teknoloji dünyasında ve endüstride en fazla kullanılan veri tabanı teknolojisinin SQL sunucusu olduğunu ve bu sunucunun en iyi işletilebileceği platformun da Azure olduğunu açıkladı.

Organizasyonun Müşteri Paneli kısmında Boyner, Otokoç Otomotiv ve Düzey şirketlerinden BT yöneticileri; Windows, SQL ve SAP benzeri iş ortamlarını neden ve nasıl Azure bulutuna taşıdıklarını anlatarak müşteri olarak deneyimlerini paylaştı.