Skip to main content

Google DeepMind kurucu ortağı Mustafa Suleyman, yeni yapay zekâ biriminin CEO’su olarak Microsoft’a katıldı.

Microsoft, Google DeepMind kurucu ortağı Mustafa Suleyman’ı yeni yapay zeka biriminin CEO’su olarak işe aldı. Suleyman X hesabından, Microsoft’a aralarında Copilot, Bing ve Edge’in de bulunduğu, şirketin tüketicilere yönelik yapay zekâ ürünlerini ve araştırmalarını yürüten yeni Microsoft AI ekibinin CEO’su olarak katılacağını duyurdu.

Paylaşılan bilgilere göre Suleyman, Microsoft CEO’su Satya Nadella’ya bağlı olarak Microsoft AI’ın başkan yardımcısı ve CEO’su olacak.

Suleyman’ın 2022 yılında Google’ın ana şirketi Alphabet’ten ayrılarak Inflection AI adlı yapay zekâ girişimini hayata geçirdiğini ve bu girişimin kurucu ortağı olduğunu hatırlatalım. Microsoft, Suleyman’ı işe almanın yanı sıra, tüketici yapay zekâ grubunun baş bilim insanı olarak görev yapacak kurucu ortak Karén Simonyan da dahil olmak üzere Inflection AI çalışanlarından bazılarını da işe alıyor.

Konuya ilişkin bir blog yazısında Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın aktardığı bilgilere göre; Kevin Scott, Microsoft’un baş teknoloji sorumlusu ve yapay zekâdan sorumlu başkan yardımcısı olarak kalacak. Rajesh Jha, Deneyimler ve Cihazlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görevine devam edecek. Mikhail Parakhin ve Copilot, Bing ve Edge dahil tüm ekibi; Misha Bilenko ve GenAI ekibi doğrudan Suleyman’a rapor verecek.

Kaynak: Google DeepMind co-founder joins Microsoft as CEO of its new AI division – The Verge