Skip to main content

Microsoft, Activision Blizzard ve Xbox oyun bölümlerinden bin 900 çalışanı işten çıkaracak.

Google, eBay, Riot Games, Twitch gibi şirketlerden sonra bir işten çıkarma haberi de Microsoft’tan geldi. Teknoloji devi, Activision Blizzard ve Xbox ekibinden bin 900 çalışanı işten çıkaracağını açıkladı. Bu rakam, yaklaşık 22 bin çalışanın bulunduğu Microsoft’un oyun bölümünün yaklaşık yüzde 8’ine denk geliyor.

The Verge’ün ulaştığı Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer’ın paylaştığı şirket içi bilgilendirmede “İşten çıkarmalardan etkilenen kişiler, Activision Blizzard, ZeniMax ve Xbox ekiplerinin başarısında önemli bir rol oynamışlardır. Oyunlarımıza, oyuncularımıza ve iş arkadaşlarımıza getirdikleri yaratıcılık, tutku ve özveri için minnettarız” ifadeleri yer alıyor.

Bilgilendirme notunda ayrıca ,şten çıkarma kararından etkilenenlere kıdem tazminatları dahil olmak üzere tam destek sağlanacağı belirtiliyor.

Öte yandan Blizzard Başkanı Mike Ybarra ve Blizzard Tasarım Direktörü Allen Adham da şirketten ayrılma kararı aldı. Ybarra X üzerinden yaptığı paylaşımda işten çıkarmalardan etkilenen herkese emek ve şirkete sunduğu katkılar için teşekkür etti.

Kaynak: Microsoft lays off 1,900 Activision Blizzard and Xbox employees – The Verge