Skip to main content

Yeni yılın ilk meteor yağmuru olan Dörtlük Göktaşı (Quadrantids) yağmuru, 28 Aralık- 7 Ocak tarihleri arasında gözlemlenebiliniyor.  Çoban takımyıldızından gelen Quadrantids meteor yağmuru, 120 adet ‘yıldız kaymasına’ yol açarak 3…

Yeni yılın ilk meteor yağmuru olan Dörtlük Göktaşı (Quadrantids) yağmuru, 28 Aralık- 7 Ocak tarihleri arasında gözlemlenebiliniyor.  Çoban takımyıldızından gelen Quadrantids meteor yağmuru, 120 adet ‘yıldız kaymasına’ yol açarak 3 gece sürmesi bekleniyor.  Kuzeydoğudan gelecek olan meteor yağmuru, dün gece 23.00’den itibaren başlayarak, Türkiye saati ile sabah 5’te maksimuma ulaştı.

Maksimum sayıya ulaştığı saat aralığının kısalığı nedeniyle izleyemeyen ve ya kaçıranlar, internet aracılığıyla hala canlı olarak izleyebilirler. NASA, Ustream aracılığıyla kendi merkezindeki Marshall Uzay Uçuş Merkezinde yer alan bir noktadan canlı video akışını online olarak sunuyor. 

Canlı video dışında sosyal medya’da da NASA’yı Twitter’da (@NASA_Marshall) takip ederek, canlı güncellemeler almak mümkün. Marshall Merkezi aynı zamanda Facebook’ta da yer alarak, yorum yapmak ve ya video paylaşmak isteyenler için uygun bir ortam oluşturuyor.

NASA üssünden meteor yağmurunu canlı olarak izlemek için, aşağıdaki video’yu başlatabilirsiniz. Meteor yağmuru, bugün Türkiye saati ile 11:30-12:00 arasında olacağı tahmin ediliyor: