Skip to main content

Kasım ayındaki yüzde 13’lük iş gücü azaltımının üstüne, Meta yeni bir işten çıkarma hazırlığında.

Bloomberg’ün haberine göre Facebook, WhatApp ve Instagram’ın çatı şirketi Meta, yeni bir işten çıkarma turunda. Şirket bu hafta en kısa sürede binlerce kişiyi işten çıkarmayı planlıyor. Kasım ayında şirket, iş gücünün yaklaşık yüzde 13’ünü temsil eden 11 bin çalışanını işten çıkarmıştı.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Şubat ayında şirketin metaverse ve yapay zekâya yatırım yapmaya devam ederken, 2023’te yoğun bir şekilde verimliliğe odaklanacağını söylemişti. Zuckerberg, Kasım ayındaki bir blog gönderisinde ise, insanların çevrimiçi alışverişe ve sosyal medyayı kullanmaya daha fazla zaman ayırmasıyla şirketin pandemi sırasında işe alımları artırdığını belirtmişti. Ancak bu artış uzun sürmedi. Şirket, ekonomik gerileme ve TikTok’la artan rekabet gibi başka zorluklarla da karşı karşıya kaldı.

İnsanların çalışabileceği, oynayabileceği ve sosyalleşebileceği sanal alanlar olan metaverse’e daha fazla yatırım yapmaya çalışan şirket Ekim ayında Meta Quest Pro VR adlı sanal gerçeklik başlığını piyasaya sürdü. ChatGPT gibi yapay zekâ programlarının popülaritesinin artmasıyla Meta, kullanıcıların Facebook ve Instagram’da ilgilenebilecekleri videolar veya gönderiler önermek için yapay zekâ kullanımını artırıyor.

Kaynak: Meta Reportedly Plans Another Round of Layoffs – CNET