GERÇEK ZAMAN

Digital Age | 12.04.2022 - 15:06

Meta, metaverse içi ürün satışlarını test ediyor

Meta, Horizon Worlds'ün bir ekonomiye sahip olmasının daha fazla insanı VR'a çekeceği düşüncesinde.

Meta, Horizon Worlds adlı VR uygulamasında metaverse içi ürün satışını test etmeye başladı. Şimdilik az sayıda içerik üretici tarafından kullanılabilen bu özellik, satın alınan dijital ürünlerin sadece satın alındıkları dünyalarda kullanılmalarına izin veriyor. Ürünlerin diğer dünyalara taşınabilmeleri üzerine çalışmalar ise sürüyor.

Meta, bu faaliyeti ile metaverse içi bir ekonomi yaratmayı amaçlarken, içerik üreticilerin para kazanabilecekleri çeşitli yöntemleri platforma ekleyebileceklerini de duyurdu. Ek olarak, satışı yapılan ürünlerden içerik üreticinin kullandığı platformun yapacağı kesintilerin ardından Meta’nın %25 komisyon alacağı da belirtildi.

Kullanıcıların metaverse içerisinde satış yapmalarına izin vermenin platforma olan ilgiyi artıracağını düşünen Meta, daha fazla kişiyi Horizon Worlds’e çekmek amacıyla içerik üreticilere aylık olarak performans bonusu vermeyi de planlıyor.

Meta, ürünleri bir onay sürecinden geçiriyor. Bir ürünün satılıp satılamayacağı moderatörler tarafından belirlenirken, gelecekte ürün sayısının artmasıyla birlikte nasıl bir yöntemin uygulanacağı merak konusu.

Kaynak: Meta Begins Monetizing Its Metaverse – CNet