Skip to main content

Meta, AB’nin Dijital Piyasalar Yasası’nı (DMA) ihlal ettiği için büyük bir para cezasına çarptırılabilir.

Hatırlarsanız Avrupa Birliği, geçen hafta, Apple’ın Dijital Piyasalar Yasası’nı (DMA) ihlal ettiğine dair ön bulgularını paylaşmıştı. Şimdi sıra Meta’da.

AB Komisyonu Meta’nın da DMA’yı ihlal ettiğini açıkladı. Komisyon, DMA’nın yasalaşmasından kısa bir süre sonra Apple, Meta ve Google’ın ana şirketi Alphabet hakkında soruşturma başlatmıştı.

Komisyonun Meta hakkındaki ön bulguları, Meta’nın “öde veya onay ver” reklam modeline yönelik endişelere odaklanıyor. Meta şu anda kullanıcılara uygulamalarına ücretsiz erişim sağlama ve veri paylaşımına onay verme veya veri toplama işlemini engellemek için ödeme yapma seçeneği sunuyor.

Komisyonun açıklaması, Meta’nın “Kullanıcıların kişisel verilerini daha az kullanan ancak bunun dışında ‘kişiselleştirilmiş reklamlar’ tabanlı hizmete eşdeğer olan bir hizmeti tercih etmelerine izin vermediğini” öne sürüyor. Ayrıca, Meta’nın “kullanıcıların kişisel verilerinin birleştirilmesine özgürce onay verme hakkını kullanmalarına izin vermediğini” belirtiyor.

Komisyon, Meta’nın hiçbir ücret ödemesi gerektirmeyen “eşdeğer bir alternatif” oluşturması gerektiğini belirterek geçmiş açıklamalarını yineledi. AB Komisyonu’nun nihai kararını vermek için Mart 2025 sonuna kadar süresi var. Meta’nın DMA’yı ihlal ettiği tespit edilirse, yıllık küresel gelirinin yüzde 10’una eşit bir para cezası ödemesi gerekebilir.

Kaynak: Meta could get slapped with a massive fine for violating the EU’s Digital Markets Act – engadget