Skip to main content

AB, Apple’ın Dijital Piyasalar Yasası’nı ihlal ettiğine karar verdi.

Avrupa Birliği Komisyonu, Apple’ın, Dijital Piyasalar Yasası’nı (DMA) ihlal ettiğine karar verdi. Bu kararla birlikte Apple, DMA’yı ihlal etmekle suçlanan ilk şirket oldu.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun açıklamasına göre, Apple “uygulama geliştiricilerinin tüketicileri teklifler ve içerik için alternatif kanallara serbestçe yönlendirmesini” engelliyor.

DMA kapsamında, eşik bekçisi (gatekeeper) olarak adlandırılan Apple ve Alphabet, Meta ve Microsoft gibi diğer büyük şirketlerin, geliştiricilerin tüketicileri uygulama mağazalarının dışındaki tekliflere ücretsiz olarak yönlendirmesine izin vermesi gerekiyor.

Komisyon, “Geliştiriciler uygulama içinde fiyat bilgisi veremiyorlar ya da alternatif dağıtım kanallarında mevcut olan teklifleri tanıtmak için müşterileriyle başka bir şekilde iletişim kuramıyorlar” diyor.

Apple sözcüsü Peter Ajemian ise The Verge’e gönderdiği açıklamada “Apple, geliştiricilerden ve Avrupa Komisyonundan gelen geri bildirimlere yanıt olarak DMA’ya uymak için bir dizi değişiklik yaptı” dedi. Ajemian, “AB’de App Store’da iş yapan tüm geliştiriciler, uygulama kullanıcılarını web’e yönlendirerek satın alma işlemlerini oldukça rekabetçi bir fiyatla tamamlama yeteneği de dahil olmak üzere, sunduğumuz özelliklerden yararlanma fırsatına sahip.Rutin olarak yaptığımız gibi, Avrupa Komisyonu’nu dinlemeye ve onunla iletişim kurmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

AB Komisyonu bu kararının yanında, DMA kapsamında uyumlu olmadığını iddia ederek Apple hakkında “temel teknoloji ücreti” ile ilgili yeni bir soruşturma açtığını da duyurdu.

Apple, DMA’yı ihlal nedeniyle yıllık küresel gelirinin yüzde 10’una kadar veya geçen yılın rakamlarına göre 38 milyar dolara kadar para cezasına çarptırılabilir. Tekrarlanan ihlallerde bu oranın yüzde 20’ye çıktığını, Apple’ın cezadan kaçmak ve politikalarını değiştirmek için Mart 2025’e kadar zamanı olduğunu belirtelim.

Kaynaklar

Apple is first company charged with violating EU’s DMA rules – The Verge

Apple charged with breaching EU tech rules, faces another probe – Reuters