Skip to main content

Cep telefonunda mesaj gönderimi vücüdu kambur durmaya zorlayarak dengeyi bozuyor.

Dik bir şekilde yürüyerek insanların evrimleşmesi milyonlarca yılı alıyor. Ancak günümüzde mesaj gönderimi doğal duruşumuza engel oluyor.

Yapılan bir çalışmaya göre; mesaj göndermek veya gelen mesajları okumak, insanları kamburlaştırıyor.

Araştırmacılar, çalışmaları sırasında gönüllü olarak katılan 26 kişiye  telefon olmadan rahat bir şekilde yürümesini istedi. Sonrasında aynı grubu okurken veya mesaj gönderirken görüntüledi.

Vücudun hareketlerini takip eden bilgisayar, mesaj gönderiminin duruşu engellediğini ve insanların yürüyüşünü değiştirdiğini ortaya koydu.

Başların aşağıya doğru eğilmesiyle ortaya çıkan bu durum, kamburlaşmayı tetikliyor. Mesaj gönderenlerin düz bir şekilde yürümesi ise zorlaşıyor. Bu yüzden de insanların dengesi bozuluyor.

Queensland Üniversitesi’nden Dr Siobhan Schabrun, cep telefonuyla mesajlaşmanın yürümeyi ve dengeyi sağlamayı etkilediği açıklamasını yaptı. Yürürken aynı anda mesajlaşan kişilerin güvenliğinin de risk altında olduğunu ekledi.

Çoğu kişi mesajlaşırken başını ileri ve aşağıya doğru eğilmiş bir şekilde tutuyor. Kafayı bu şekilde tutmak da üst omur bölgesinde 14 kilo kadar fazladan yük bindiriyor. Bu durum da omurga hizasının bozulmasına yol açıyor.

Kaynak: Telegraph