Skip to main content

Instagram’ın NFT’leri de içerecek bir platforma dönüştürülmesi fikri teknoloji dünyasını yakından takip edenler için bir sürpriz olmasa da Zuckerberg’in bu konu hakkında yorum yapması bir hayli dikkat çekti.

SXSW’de Daymond John ile bir sohbet gerçekleştiren Mark Zuckerberg, Instagram’ın yakın zamanda NFT’ler ile buluşacağını açıkladı. FUBU adlı giyim markasının CEO’su olan Daymond John, Shark Tank adlı girişimcilerin potansiyel yatırımcılarla bir araya geldikleri televizyon programında yer alan yatırımcılardan biri olmasıyla da tanınıyor.

Zuckerberg, Instagram’ın NFT’ler ile buluşmasında nasıl bir yol izleneceğine dair herhangi bir detay vermezken, bazı teknik sorunların aşılması durumunda kullanıcıların NFT’lerini platforma getirebileceklerini ve hatta mümkün olursa Instagram üzerinde yeni NFT’leri mint edebileceklerini, bir başka deyişle yaratabileceklerini açıkladı.

Instagram’ın NFT’ler ile ilgilenmesi, teknoloji dünyasını yakından takip edenler için bir sürpriz değil. Zira Instagram’ı bünyesinde barındıran Facebook’un, şirketin kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in metaverse vizyonunu açıklamasıyla birlikte Meta adını alması ve sanal dünyaların yaratımı için kolları sıvaması Instagram’ın NFT planları ile paralel.

Teknoloji sayesinde sanal dünyalara girişin sağlanacağı, farklı deneyimlere ulaşımın kolaylaşacağı metaverse döneminde NFT’ler önemli bir rol oynayacak. Örneğin Zuckerberg, avatarların profil fotoğraflarının yerini alacağı bu dünyada insanların sanal dünyada kullandıkları giysileri NFT olarak mint edebilmelerini ve platformdan platforma taşıyabilmelerini hayal ediyor.

Instagram, Variety’nin haberine göre geçtiğimiz yaz düzenlediği Creator Week etkinliğinin davetiyesine “NFT üreticileri için özel etkinlik” ibaresini eklemiş; şirketin CEO’su Adam Mosseri ise geçtiğimiz yılın Aralık ayında NFT’lerin Instagram’ın içerik üreticilerini desteklemesi için önemli bir alan olabileceğini açıklamıştı.

Kaynak: Mark Zuckerberg says NFTs are coming to Instagram soon – TechCrunch