SOSYAL MEDYA

Aynur Kaygun | 07.10.2020 - 11:50

LinkedIn’de etkileşiminizi artırmak için izlemeniz gereken 5 adım

Profesyonel sosyal iş ağı LinkedIn, hem bireysel kullanıcılarına hem de üyesi olan şirketlere getirdiği yeni özelliklerle fırsatlar sunmaya devam ediyor. Peki LinkedIn profilimizin görünürlüğünü artırmak için neler yapabiliriz?

İş dünyasını yakından takip etmenizi sağlayan, sosyal iş ağı ve sosyal paylaşım platformu Linkedin’i kullanım süresi Türkiye ve dünyada her geçen gün artıyor. Linkedin’de profilinizi geliştirmeniz için yapmanız gereken adımları uyguladığınızda profilinizin görünürlüğünün arttığını fark edeceksiniz. LinkedIn’de daha fazla görünür olmak ve etkileşiminizi artırmak için izlemeniz gereken 5 adımı sizler için derledim.

1. Profil resminizi güncelleyin

Linkedin’de oluşturmuş olduğunuz profili CV gibi düşünebilirsiniz. Bu nedenle mutlaka profil resminizi platforma yüklemiş olmanız gerekiyor. Kurumsal yapıya uygun, yüz hatlarınızın göründüğü, yakın zamanda çekilmiş bir fotoğrafınızı koymanız yeterli olacaktır.

2. Profil linkinizi düzenleyin

Linkedin, profil oluşturduğunuzda size ilk olarak bazı numaralar içeren otomatik bir URL oluşturur. Ancak bu URL sizin profilinizle uyumlu değildir. Linkedin ana sayfanızın sağ üst kısmında yer alan ‘’Genel profil URL’nizi tıklayın’’ kısmına tıklayarak profil linkinizi adınız ve soyadınızla değiştirin. Bunu yaptığınızda hem Google hem Linkedin’de profilinize ulaşmak kolaylaşacaktır.

3. Hakkında bölümünü doldurun

Linkedin profilinizde fotoğrafınızın hemen altında yer alan ‘’Hakkında’’ kısmını mutlaka doldurun. Buraya kendinizle ilgili özet bir yazı eklemeniz gerekiyor. Örneğin, çalıştığınız sektörde kaç yıllık deneyiminizin olduğunu, şu anda hangi şirkette çalıştığınızı ve öne çıkan bir özelliğinizi ekleyebilirsiniz. Bu kısmı boş bırakırsanız profiliniz eksik kalmış olur, o yüzden bu bölümü doldurmanızı öneriyorum.

4. Deneyim ekleyin

Linkedin ‘’deneyim’’ bölümüne, sahip olduğunuz iş deneyimlerinizi açıklamaları ile birlikte ekleyin. Burada çok önemli bir nokta var; bu kısma yazacağız bilgiler insan kaynakları profesyonellerinin Linkedin profilinize ulaşmasına yardımcı olacak. Bu yüzden, deneyim bölümünü iş deneyimlerinize uygun anahtar kelimeler ile doldurmaya özen gösterin.

5. Yeteneklerinizi paylaşın

Güçlü bir profil için Linkedin’de yetenekler kısmına kariyeriniz ve sosyal hayatınız ile ilgili sahip olduğunuz yeteneklerinizi ve kullandığınız programları eklemeniz gerekiyor. Profilinizle alakalı bir yetenek listesi oluşturmak, profilinizin öne çıkmasına ve Linkedin’in sizi doğru iş ilanları ile eşleştirmesine yardımcı olacaktır.