Skip to main content

Lexie Alford, Ford Explorer’ı kullanarak elektrikli bir araçla dünyanın çevresini dolaşan ilk kişi olarak resmi bir rekora imza attı.

Dünyayı otomobil ile dolaşan ilk kadın olarak ezberleri bozan Aloha Wanderwell’i duymayan yoktur. 1920’li yıllarda Ford sponsorluğunda Model T ile dünya turu yaparak rekor kırmıştı.

Şimdi ise dünyadaki her ülkeyi ziyaret eden en genç kişi olarak tarihe geçen, “LexieLimitless” olarak da bilinen gezgin Lexie Alford, Ford’un yeni tamamen elektrikli SUV’u Explorer ile, dünya çapındaki 30.000 km’lik rekor yolculuğunu tamamladı.

Konuya ilişkin Ford tarafından yapılan açıklamaya göre; Lexie ve yeni Ford Explorer, Fransa’nın Nice kentindeki bitiş çizgisini ikonik Ford araçlarından oluşan bir konvoy eşliğinde geçti.

Kutlamaya katılan Ford CEO’su Jim Farley, Ford’un Avrupa’da elektrikli araçlara tutku ve duygu katmak istediğini belirterek, “Dışarıda yeterince sıkıcı otomobil ve SUV var. Yeni Explorer, Ford’un eşsiz karakterini temsil ediyor ve bu muhteşem konvoydaki her araca damgasını vuruyor. Avrupa’nın yolları ve müşterileri için özel olarak tasarlanan ve sizi dünyanın her yerine götürebilecek bu yeni tamamen elektrikli binek otomobilin lansmanını yapmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Ford ExplorerFord tarafından yapılan açıklamaya göre; Explorer, yolculuğu boyunca altı kıtayı aşarak aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 27 ülkeden geçti ve sadece elektriğin gücüyle 30 bin kilometreden fazla yol kat etti. Lexie ve Explorer, Afrika’daki elektrik kesintileri, Şili’nin Atacama çölündeki şarj altyapısı eksikliği, bozuk yollar, dağ geçitleri ve dondurucu koşullarla mücadele ederek bu başarıyı elde etti.

Lexie’nin her türlü hava ve yol koşulu ve hemen hemen her şarj senaryosuyla karşı karşıya kaldığı yolculuğun, yeni Ford Explorer için de nihai test sürüşü olduğunu söyleyen Ford Model e Avrupa Genel Müdürü Martin Sander, “Sadece kendimizi değil, aynı zamanda dünya genelindeki şarj altyapısını da test etmek için bu büyük fırsatı değerlendirmek, bu şirketin ‘yapabiliriz’ ruhunu temsil ediyor. Bugün bitiş çizgisinin geçilmesi, tamamen elektrikli yeni Ford Explorer ile neler yapılabileceğini kanıtlıyor ve yakında müşterilerin de bunu kendi gözleri ile görebilecek olmasından büyük bir mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Paylaşılan bilgilere göre yolculuk boyunca 2.2 kW AC duvar prizlerinden DC hızlı şarj cihazlarına ve taşınabilir bir batarya paketine kadar çeşitli şarj çözümleri kullanıldı.

Lexie yolculuk boyunca hem Ford Explorer hem de Ford Explorer Premium modellerinde standart olarak sunulan, 1,5 litrelik üç şişe alabilen MegaConsole kabin depolama alanı, masaj özellikli ısıtmalı sürücü koltuğu ve sesle etkinleştirilen ayarlanabilir dokunmatik ekranlı SYNC Move bilgi-eğlence özelliklerinden yararlandı.

Halihazırda dünyadaki her ülkeyi ziyaret eden en genç kişi olma rekorunu elinde bulunduran Lexie, “Bu destansı macerada dünyanın pek çok köşesinden inanılmaz insanlarla tanıştım ve direksiyon başındayken 27 güzel ülkeyi deneyimledim. Ancak bu yolculuk benzersiz bir dizi zorlukla birlikte geldi. Son altı aydır evim gibi hissettiğim elektrikli Explorer ile dünyanın çevresini dolaşmam konusunda Ford’un bana güvenmesi benim için hayatımın onuru oldu. Bir elektrikli araçla yapılabileceklerin sınırlarını zorlamak gibi bir hedefim vardı ve bunu başardığımı söylemekten gurur duyuyorum” açıklamalarında bulundu.

Yeni Ford Explorer’ın yılın son çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulacağını belirtelim.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lexie Alford (@lexielimitless)