Skip to main content

Google, İsviçreli ünlü matematikçi Euler’ın 306’ıncı doğum gününe özel bir doodle hazırladı Google ana sayfasında İsviçreli matematikçi Leonhard Euler’ın 306’ıncı doğum gününe özel interaktif doodle’a yer verildi.  Euler, 18’inci yüzyılın…


Google, İsviçreli ünlü matematikçi Euler’ın 306’ıncı doğum gününe özel bir doodle hazırladı
Google ana sayfasında İsviçreli matematikçi Leonhard Euler’ın 306’ıncı doğum gününe özel interaktif doodle’a yer verildi. 

Euler, 18’inci yüzyılın ve tarihin en önemli matematikçileri arasında yerini aldı. Dünyayı modern matematik terminolojisi ile tanıştırdı ve fizik, optik, astronomi alanlarında çalışmalarda bulundu.
15 Nisan 1707’de Basel’de doğan Euler, Avrupa’nın önde gelen matematikçilerinden Johann Bernoulli’den ders aldı. Euler’in babası onu papaz yapma isteğine karşılık, Bernoulli, oğlu için büyük bir matematikçi olma potansiyeli olduğunu söyleyerek babasını ikna etti. 
Telegraph’ta yer alan habere göre; Euler, Rusya’ya gidip orada başarıyı yakaladı. Ancak daha sonra orada yabancı entellektüeller popülerliğini yitirmeye başladığında ise Berlin’e taşındı. 
II. Katerina (Büyük Katerina) tahta çıktığında Euler, Rusya’ya geri döndü. Leonhard Euler 1783’te Rusya’da öldü.