Skip to main content

Kompakt boyutlarına karşın güçlü donanımı ve ergonomik tasarımıyla dikkat çeken Lenovo’nun hem iş hem eğlence vadeden modeli ThinkBook 13s’i inceledik.

Teknoloji devi Lenovo, iş dünyasını dönüştürecek teknolojileriyle dizüstü bilgisayar denince ilk akla gelen markalardan. Kompakt boyutlarına karşın güçlü donanımıyla dikkat çeken Lenovo ThinkBook 13s, kullanıcıların hemen her yerde işlerini rahatlıkla halledebilmesine olanak sağlayan yapısıyla göz dolduruyor. ThinkPad serisiyle çalışanları hedeflerken, IdeaPad serisiyle oyun ve eğlenceye önem veren Lenovo’nun kullanıcılarına hem iş hem de eğlence vadeden modeli ThinkBook 13s’in özelliklerine yakından bakalım.

Tasarım

ThinkBook 13s’in ana malzemesi alüminyum. Hayli kaliteli duran gövdeye eşlik eden gümüş renk tonu,Thinkbook’un yumuşak ve prüzsüz görünümüne katkıda bulunuyor. Sade tasarımıyla dikkat çeken model, 13,3 inç Full HD ekrana sahip. İnce gövde ile desteklenen cihazın gövde kalınlığı ise 15,6 mm.

Ergonomik tasarımıyla iş hayatında aktif olarak rahatlıkla kullanılabilecek cihaz, 2 adet USB 3.1 (Gen 1) ve bir adet USB Type C (Gen 2) barındırken HDMI bağlantı desteğini de unutmuyor. 13s’de ayrıca 3,5 mm’lik kulaklık girişinin bulunduğunu da belirtelim. Arka aydınlatmalı klavye ile gelen cihazda Skype konuşmaları için kısayol tuşu yer alıyor, tek dokunuşla arama yapıp yine kapatabiliyorsunuz. 180 derece açılabilen ekran, kullanım kolaylığı sağlayan detaylardan. Klavyenin sağ üst köşesinde açma kapama düğmesinin üzerinde parmak izi sensörü yer alıyor. Cihazın güvenliğini artıran bu detay beğenimizi kazandı. Bu arada klavyenin sıvı dökülmelerine de dayanıklı olduğunu belirtelim.

Tasarım özelliklerine dair genel bir değerlendirme yaparsak 13s, 1,4 kg ağırlığındaki kompakt gövdesi sayesinde her yere rahatlıkla taşıyabileceğiniz bir dizüstü.

Özellikler ve performans

Lenovo ThinkBook 13s-IWL modelinde 13.3 inç IPS panel barındırıyor. Dokunmatik olmayan ekranda HDR desteği de mevcut. Ergonomik tasarımıyla kullanım kolaylığı sağlayan 13s, HARMAN imzalı ses sistemi ile beklentileri karşılayan yüksek ve temiz ses çıkışı sağlıyor. ThinkBook 13s’de müzikseverler stand-by özelliği unutulmamış. Cihaz stand-by moduna geçse dahi müzik çalmaya devam ediyor, ayrıca YouTube için ekran kilidini açmadan şarkı kontrolü yapılabiliyor.

ThinkBook 13s’in bağlantı özelliklerine gelirsek, cihazın sağ kenarında iki adet USB-A portu, sol kenarda ise bir adet HDMI portu ve USB-C portu mevcut. Cihazda verileri aktaracak SD kart yuvasının bulunmaması, birçok kullanıcıyı üzecek negatif bir özellik olarak sayılabilir.

İçinde bulunduğumuz pandemi süresince ofis dışı çalışanlar için olmazsa olmazı, görüntülü konferanslara imkan veren web kamera tarafında cihazda 720p çözünürlüklü kamera kullanılmış. Kameranın hemen üzerindeki çerçevedeki sürgü ile web kamerasının üzeri kapatılabiliyor. Kameranın üzerine bant yapıştıran kullanıcılar için faydalı bir özellik. Cihaza ilk bakışta dikkat çeken güç butonunun yanındaki parmak izi okuyucunun parmak izi tanıtma işini hızlıca gerçekleştirebildiğini de belirtelim.

8. nesil Intel i5-8265U işlemciden gücünü alan cihaza 8 GB RAM eşlik ediyor. Ayrıca depolama kapasitesinin 256 GB ve SSD depolama türü tercih edildiğini belirtelim. Kullanıcıların hemen her yerde işlerini kolaylıkla yapmalarına imkan verecek güçteki bilgisayar, konfigürasyonundan da anlaşılabileceği gibi yüksek grafik talep eden oyunlar konusunda bir iddiası yok.

ThinkBook 13s’i başka dizüstü bilgisayarlarla karşılaştırdığımızda Wi-Fi performansını yüksek bulduğumuzu söyleyebiliriz. Bluetooth 5.0’i destekleyen cihazda NFC desteği bulunmadığını belirtelim.

Pil ömrü

ThinkBook 13s’in tek şarjla 11 saate kadar pil ömrü sunduğu kaydediliyor ancak tabii ki ekran parlaklığı ayarlarınıza göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca, şarjınız azaldığında, Hızlı Şarj bir saat içinde yüzde 80 kapasite sağlıyor. Bu sayede, 60 dakikalık bir aktarma sırasında pilinizi yaklaşık 9 saatlik şarj edebilirsiniz.

Lenovo Thinkbook 13S teknik özellikler

 • 13.3 inç Tam HD (1920 x 1080) IPS yansıma önleme ekran ve Dolby Vision HDR (300 nit, %72 CG)
 • Intel Core i5 8265U
 • 8 GB RAM
 • 256 GB SSD
 • Parmak izi okuyucu
 • ThinkShutter webcam
 • Dolby Audio 2 adet 2 wat Harman hoparlör
 • 1.40 kg ağırlık
 • 802.11 ac desteği
 • Bluetooth 5.2
 • USB-C Gen 2 + 2 adet USB 3.1 Gen 1 (biri sürekli etkin)
 • Kulaklık / mikrofon kombinasyonu
 • HDMI 1.4b

Sonuç

Uzaktan çalışmanın olmazsa olmazı kuşkusuz iyi bir dizüstü bilgisayar. Kullanıcıların hemen her yerde işlerini rahatlıkla halledebilmesine olanak sağlayan yapısıyla göz dolduran bir model olan Lenovo ThinkBook 13s‘in, çalışmalarınızda farklı yönleriyle eşlik edebilecek, verimlilik odaklı ihtiyaçlarınızı karşılamanın yanı sıra eğlence için de ideal birer platforma dönüşebilen bir model olduğunu söyleyebiliriz. Nihayetinde Lenovo, uzun pil ömrü, hızlı SSD’si ve ergonomik ekranıyla ThinkBook 13s’i hem iş hem de günlük kullanımda iyi bir seçenek haline getiriyor.