Skip to main content

Kurulduğundan bu yana hedeflediğinin üzerinde büyüyen Lenovo Veri Merkezi Grubu’nun önümüzdeki dönemde hedefi dünyanın en büyük ilk 3 veri merkezi sağlayan üreticisinden biri olmak.

Lenovo yeni oluşturulan ve önemli bir büyüme hedefi koyduğu Data Center (Veri Merkezi) Grubu’na dair gelişmeleri ve hedeflerini düzenlenen basın buluşmasında paylaştı.  

Toplantıda konuşan Lenovo Türkiye DCG (Data Center Group) Ülke Müdürü Burç San, Lenovo’nun dönüşümü kapsamında Üç Dalga Stratejisi ile ilerleyişlerini sürdürdüklerini ifade etti. San, şöyle konuştu: “İlk dalgada, kişisel bilgisayar alanında ölçek, kârlılık ve inovasyon bakımından liderliğimizi sürdürmeye odaklıyız. İkinci dalga olarak mobil ve veri merkezi iş kollarımızı büyüme motorlarına dönüştürmeye odaklandık. Eşzamanlı olarak, yeni teknolojilerin olanak sağladığı fırsatları değerlendirmek için üçüncü dalga olan “Cihaz + Bulut” ve “Altyapı + Bulut” alanlarına odaklanıyoruz. Bu stratejimiz kapsamında, Lenovo içinde yeni bir yapılanmaya gidildi ve Lenovo Data Center Group (DCG) oluşturuldu. Veri merkezi portföyümüz şu anda sunucuları, depolamayı, birleşik ve hiper-birleşik sistemleri, ağ sistemlerini, hyperscale teknolojisini, yazılımları ve hizmetleri kapsıyor.”

İşler beklenildiğinden çok daha iyi gidiyor

Veri merkezi tarafında işlerin beklediklerinden ve hedeflediklerinden de iyi gittiğini belirten Burç San, bu segmentte gelir ve kârlılığın sağlıklı bir şekilde arttığına dikkat çekti. Son açıklanan finansal sonuçlara göre senenin son takvim yılı çeyreğinde 1,2 milyar dolarlık gelir elde eden Lenovo DCG, Türkiye’nin de içinde olduğu Avrupa bölgesinde art arda üçüncü çeyrekte de gelir artışı elde etmeyi başardı. Özellikle de yazılım tanımlı altyapı ve hyperscale segmentlerinde 3 kat büyüme rakamlarına ulaştı. Lenovo, geçtiğimiz yıl yeni ThinkSystem ve ThinkAgile çözümleri dâhil olmak üzere tarihinin en kapsamlı veri merkezi portföyünü pazara sunmuştu. Lenovo’nun yeni amiral gemisi olan ThinkSystem ve ThinkAgile çözümleri, müşterilerin sürekli artan altyapı ihtiyaçlarını ve insanlığın karşı karşıya olduğu en büyük zorlukları çözmek için performans, güvenilirlik, esneklik ve güvenlik sağlıyor.

Hedef pazarda ilk 3’te yer almak

Burç San, Lenovo DCG’nin önümüzdeki dönemde de odaklandığı alanlara yatırım yapmaya, karlı büyümeye devam edeceğini açıkladı. San, “Öncelikle amacımız, dünyanın ilk 3 en büyük veri merkezi sağlayan üreticisinden biri olmak. Diğer yandan müşteri memnuniyeti ve güvenilirliği konusundaki liderliğimizi sürdürmek istiyoruz. Ve 2020 yılı itibariyle dünyanın en hızlı büyüyen ve en büyük Super Computing şirketi olmayı amaçlıyoruz.” şeklinde konuştu.