Skip to main content

Araştırma şirketi Gartner’in yayımladığı verilere göre, Lenovo bu yılın Temmuz-Eylül dönemini kapsayan üçüncü çeyreğinde 13,8 milyon adet rekor sayıda bilgisayar satarak dünyanın en büyük kişisel bilgisayar üreticisi oldu. Lenovo Başkanı…


Araştırma şirketi Gartner’in yayımladığı verilere göre, Lenovo bu yılın Temmuz-Eylül dönemini kapsayan üçüncü çeyreğinde 13,8 milyon adet rekor sayıda bilgisayar satarak dünyanın en büyük kişisel bilgisayar üreticisi oldu.
Lenovo Başkanı ve CEO’su Yang Yuanqing konuyla ilgili olarak şunları söyledi;
“Kişisel bilgisayar pazarının rekabetçi bir ortam olduğunun bilincindeyiz; ancak bu alanda kârlı bir büyüme eğrisini devam ettirmenin de mümkün olduğuna inanıyoruz. Büyük pazarlarda yerel satış ve dağıtım ekiplerinin yanı sıra, üretimde daha güçlü bir etkiye sahibiz, AR-GE yatırımları yapıyoruz ve güçlü bir rekabet avantajı oluşturulması ve başarıya ulaşmak için bölgesel olarak en güçlü yeteneklerden yararlanmaya özen gösteriyoruz.Yerel yeteneklerden yararlanılan bu küresel erişimle ‘küresel yerel’ bir şirket oluşturuyoruz ve bu da uzun vadeli başarımızın temeli olan Protect & Attack (koru ve atak et) stratejimizi daha fazla uygulamamızı sağlıyor.”
Lenovo’nun yükselişi
Tabletler gibi taşınabilir cihazların yükselişe geçmesiyle kişisel bilgisayarların global talebi geçen çeyrekte yüzde sekizin üzerinde düştü. Lenovo’nun yükselişi; fiyatlandırmaları, şirket satın alımları ve hızlı büyüyen piyasasının sonucu olarak son yıllarda Çin teknoloji firmalarının dünya sahnesinde sahip olduğu avantajının altını çiziyor. 
Şirket bu sene, 148 milyon dolar değerinde Brezilyalı elektronik yapımcısı CCE’yi ve ABD bulut şirketi Stoneware’i satın almıştı.