POPÜLER

Sebla Kutsal | 13.03.2017 - 15:36

Kuş katili stat

Amerikan futbolu takımı Minnesota Vikings'in karşılaşmalarına ev sahipliği yapan U.S. Bank Stadı insanları büyülerken, kuşların toplu halde ölümüne neden oluyor.

İnsanlık için gelecek vaat eden teknolojik gelişmeler, bazen doğa açısından felaket olabiliyor. Bunun son örneklerinden biri, Amerika Birleşik Devletleri’nin profesyonel Amerikan futbolu takımı Minnesota Vikings‘in göçmen kuşların ölümüne neden olan yeni stadı U.S. Bank.

Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde inşaatı 2016 yazında biterek hizmete açılan stat; keskin hatlara sahip ön cephesi, pırıldayan plastik çatısı, ışıl ışıl aynalarla kaplı duvarlarıyla çağdaş mimarinin en güzel örneklerinden biri. İnsanoğlunun en son teknoloji ürünlerini ve yöntemlerini kullanarak meydana getirdiği yapı, maalesef kuşlar için ölüm tuzağı anlamına geliyor. Gökyüzünün görüntüsünün yansıttığı için doğru algılayamadıkları ayna duvarlara sert bir biçimde çarpan kuşlar, darbenin etkisiyle ölüyor ya da yaralanıyor.

Çevre koruma örgütü Audubon Society‘nin yeni yayımladığı rapora göre, göz kamaştıran stat geçen yıl göç döneminde (Ağustos-Kasım 2016) yüze yakın kuşun ölmesine veya yaralanmasına neden oldu. Örgüte gelen fotoğraflar; 60 kuşu ölü, 14 kuşu baygın olarak belgeliyor. Raporu hazırlayan araştırmacılar, fotoğraflanamayan ölümlerin de yaşandığını, dolayısıyla sayının 74’ün çok üzerinde olduğunu tahmin ettiklerini belirtiyor.

Bu rakam, kuşların göç yolu üzerinde olan Minneapolis eyaletinde şimdiye dek saptanan en yüksek toplu kuş ölümü vakası olarak nitelendiriliyor. Wired’a konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, Minnesota Sports Facilities Authority, Minnesota Vikings Kulübü ve Audubon Society’nin stadı “kuş dostu” bir yapıya kavuşturmak için bina cephesinde 2019’da bitmesi planlanan çeşitli çalışmalar gerçekleştirecek.