TEKNOLOJİ

DigitalAge | 27.11.2020 - 14:43

Kullanıcıları rahatsız eden reklam içerikli SMS ve e-posta’lar için son tarih verildi

1 Aralık 2020 tarihinden itibaren firmalar reklam, tanıtım içerikli telefon mesajı ve elektronik postaları denetimsiz veya izinsiz olarak tüketiciye gönderemeyecek.

Pandemi başlangıcı ile birlikte, işletmelerin tüketicilere e-posta ve SMS gönderim sayılarını artırdı. Bu artışın e-postalar için yüzde 35, SMS’ler içinse yüzde 70 olduğu tahmin edilirken, bu iletilerin taciz boyutuna gelmesi noktasında devreye Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) devreye giriyor.

1 Aralık 2020 tarihinden itibaren denetimsiz SMS ve e-posta’lar gönderilemeyecek

İzinsiz e-posta ve SMS gönderimine dair Ticaret Bakanlığı’na gelen şikayetlerin sayısı 500 bini aşması üzerine Bakanlık konu ile ilgili bir çalışma başlattı. Ticari elektronik iletilerin yönetimi ve kontrolünü sağlamak amacıyla İleti Yönetim Sistemi’ni (İYS) oluşturdu. Sistem ticari elektronik ileti onayı alınmasına, reddetme hakkının kullanılmasına ve şikâyet süreçlerinin yönetilmesine imkân tanıyacak.

Yeni dönemde 1 Aralık 2020 tarihinden itibaren firmalar reklam, tanıtım içerikli telefon mesajı ve elektronik postaları denetimsiz/izinsiz olarak tüketiciye gönderemeyecek. Firmaların verilerini kaybetmemek için sisteme kayıtlarını, 1 Aralık’a kadar tamamlaması gerekiyor.

Para cezası yaptırımları uygulanacak

Cezai şartlar gönderilen ileti ve alıcı adedine göre değişiklik gösteriyor. Alıcılara önceden onayları alınmaksızın ticari ileti gönderilmesi veya ticari iletinin alıcıdan alınan onaya uygun olmaması durumunda 2 bin TL’den, 9 bin 515 TL’ye kadar para cezası verilebiliyor. Ret bildirimine ilişkin yükümlülüklere uyulmaması durumunda 28 bin 546 TL’ye kadar idari para cezası hizmet sağlayıcılara ve aracılara uygulanabiliyor. Ayrıca toplu gönderimler halinde, idari para cezaları tutarı on katına yani 280 bin TL’ye kadar arttırılabiliyor.