Skip to main content

Bugünlerde evden çalışan binlerce anne baba için verimli çalışabilme mücadelesinde en önemli bariyer kuşkusuz çalışırken aynı zamanda evdeki çocuklar ile ilgilenmek.

Koronavirüs salgınının iş dünyasına ekonomik anlamda verdiği zarar tartışmasız çok büyük. Bununla birlikte salgın dolayısıyla alınan önlemlerin çalışma şekillerini kökten değiştirebileceği ve dijital dönüşüm sürecini hızlandıracağı yadsınamaz gerçekler. Söz konusu olan işyerinde hijyeni arttırma, evden çalışma, seyahatleri erteleme gibi koruyucu önlemler arasında evden ya da kısmi çalışma şu an için işyerlerinin büyük bir kısmının tercihi olarak dikkat çekiyor.

Bu bağlamda yaklaşık bir aydır marka, ajans ve startup dünyasından onlarca firmanın evden çalışmaya başladığını takip ediyoruz. Evden çalışmaya geçen firmalar öncelikle çalışanlarını kendi sunucularına ya da programlarına yönlendirebilmek için VPN yani sanal özel ağlar kurdular ve çalışanlarına gerekli teknolojik ekipman ve yazılım desteğini sağladılar. Ancak evden verimli bir şekilde çalışabilmek için teknolojik olanakların sağlanması tek başına yeterli değil. Evden çalışan kişinin işteki disiplinini kendi ortamında yaratması da son derece önemli.

Öte yandan hem kendileri evden çalışan hem de çocukları bu süreçte evden eğitim alan anne babalar için evde iş disiplinini ve istenilen verimli çalışma ortamı sağlamak çok kolay değil. Dahası henüz okul çağında olmayan küçük çocukları olan evden çalışan anne babalar için ise uzaktan çalışmak çok daha zor.

Evde bir yandan çalışan bir yandan çocuk bakan ebeveynlerin işi zor

Peki evden çalışan çocuklu bireyler evde iş disiplini sağlama konusunda neler yapıyorlar? Bir yandan çocukların eğitimi bir yandan işle ilgilenmek ne kadar mümkün? Bu soruların cevabını merak ettik ve ağızdan ağıza pazarlama ajansı FikriMühim ile bir araştırma gerçekleştirdik. Türkiye’nin 12 bölgesinde 65 ilde bin kullanıcı ile online görüşme tekniği kullanılarak gerçekleştirilen araştırmaya katılanların yüzde 57’si özel sektör ve yüzde 30’u kamu çalışanı. Yüzde 13’ünün ise kendi işi var. Araştırma kapsamında katılımcıların yüzde 67’si koronavirüs günlerinde evden çalışmaya başladıklarını ifade etti. Yüzde 33’ü ise kısmi çalışma sistemine geçtiğini belirtti. 1000 katılımcıdan 6 yaşın altında çocuk sahibi olanların sayısı 799. Bu kişilerin yüzde 40’ı evden çalışırken mesai saatleri içerisinde çalışma sisteminin bozulmaması için hane içerisinde diğer birey/bireylerden yardım istediğini belirtti. Erkekler de bu oran yüzde 50 ile daha fazla.

6 yaşından küçük çocuğunuz varsa; çocuğunuz evdeyken çalışma sisteminizin bozulmaması için ne gibi bir yöntem geliştirdiniz?

Mesai saatleri içerisinde hane içerisindeki diğer bireyden/bireylerden destek alıyorum  %40

Çocuğumu yanımda oturtup hem iş yapıp hem de onunla ilgileniyorum  %24

Mesai saatleri içerisinde çocuğuma oyalanabileceği aktiviteler buluyorum  %19

Henüz bir yöntem geliştiremedim   %11

Uyku saatlerini mesai saatlerime göre ayarladım  %5

Çocuklar evde olunca internet üzerinden verilen siparişlerde de odak daha fazla çocuk üzerine oluyor haliyle. Araştırmamıza göre 6 yaşından küçük çocuğu olan katılımcıların yüzde 60’ı son iki hafta içerisinde çocukları için internetten sipariş verdiğini belirtti. Evde hem çalışan hem de çocukları ile aynı anda ilgilenmek zorunda olan ebeveynlerin online’da çocukları için en fazla sipariş verdikleri ürün yüzde 50’i ile oyuncak. Oyuncağı yüzde 46 ile bez, yüzde 43 ile ıslak mendil ve yüzde 34 ile çocuk için özel olarak alınan mama, meyve gibi gıdalar takip ediyor.

Ebeveynler uzaktan eğitimin verimliliği konusunda kararsız

Çalışan anne babaların koronavirüs dolayısıyla evde olduğu bugünlerde çocukları için sipariş verdiği siteler arasında ilk sırayı yüzde 43 ile Hepsiburada ve Trendyol yer alıyor. Bu sıralamada Migros Sanal Market yüzde 33, E-bebek yüzde 27, N11 yüzde 22 ile Hepsiburada ve Trendyol’u takip ediyor.

Araştırma kapsamında evden çalışan ve 6-14 yaş arasında çocuk sahibi olan bireylerin uzaktan eğitim yani EBA sistemi hakkındaki görüşlerini de aldık. Buna göre ebeveynlerin yüzde 35’i Milli Eğitim’in sunduğu uzaktan eğitimin faydası konusunda kararsız. Katılımcıların yüzde 27’si başarılı bulurken, yüzde 16’sı başarılı bulmuyor.

Çocuğunuz/çocuklarınız uzaktan eğitimi yani EBA sistemini nereden takip ediyor?

Online   %53

Televizyon  %47

Çocuklar için yapılan EBA uzaktan eğitim sistemini başarılı buluyor musunuz?

Çok başarılı buluyorum   %12

Başarılı buluyorum   %27

Ne başarılı buluyorum ne bulmuyorum  %35

Başarılı bulmuyorum %16

Hiç başarılı bulmuyorum  %11

Bu süreçten sonra da evden çalışmaya devam etmek isteyenlerin oranı yüzde 60

Araştırmaya göre tüm katılımcıların yüzde 34’i çocuklarıyla birlikte evden çalışıyor olmaktan memnun olduğunu, yüzde 18’i ise çok memnun olduğunu dile getirdi. Memnun olamayan ve hiç memnun olmayanların oranı ise yüzde 20. Yine tüm katılımcıların yüzde evden 36’sı evden çalışmanın verimli olduğunu, yüzde 26’sı ise çok verimli olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte katılımcıların yüzde 60’a yakını bu süreçten sonra imkan verilirse evden çalışma sistemiyle iş hayatlarına devam edebileceklerini belirtti.

Evden çalışma sisteminde toplantılarınız ve ekip arkadaşlarınızla iletişim kurabilmeniz için kullandığınız özel bir uygulama var mı?

Skype %32

Zoom %25

Microsoft Teams %11

Slack  %2

Trello  %1

Asana  %1

Bu süreçten sonra imkân verilse evden çalışma sistemiyle iş hayatınıza devam etmek ister misiniz?

 

Kesinlikle isterim  %31

İsterim  %27

Ne isterim ne istemem  %17

İstemem   %19

Kesinlikle istemem  %6