Skip to main content

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, cep telefonlarına indirebileceğiniz ‘Hayat Eve Sığar’ coronavirus takip uygulamasının devreye gireceğini açıkladı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirus salgını hızla yayılmaya devam ediyor. Türkiye’deki güncel coronavirus tablosu ise, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından bugün gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısının ardından paylaşıldı.

Coronavirus takip uygulaması: ‘Hayat Eve Sığar’

Fahrettin Koca, Türkiye’deki coronavirus tablosunun yanı sıra, Covid-19’un yayılım hızını yavaşlatmayı amaçlayan ve cep telefonu iletişimi üzerinden çalışan bir uygulamanın da devreye gireceğini açıkladı. ‘Hayat Eve Sığar’ isimli lokasyon bazlı uygulama, evde karantina altında bulunan kullanıcıları izleyecek ve tedbirlere uyulmaz ise, güvenlik güçlerine haber verecek. Uygulamanın basın toplantısında yer alan tanıtım görselinde ‘aile takibi’ ile ‘risk bölgeleri’ kategorilerinin bulunduğu görülüyor. Uygulamanın iki gün içerisinde yayınlanacağını belirtelim.

‘Hayat Eve Sığar’ uygulaması ile, enfekte olan kişilerden hızla haberdar olunarak, yayılımın azaltılması hedefleniyor. Yayılmayı yavaşlatmak, enfekte olmuş kişilere iyileşmeleri için zaman vermek anlamına da geliyor.