GERÇEK ZAMAN

Digital Age | 09.05.2022 - 14:14

Kripto paralardaki sert düşüşler piyasanın 200 milyar dolar küçülmesine yol açtı

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında 68 bin dolar ile zirveyi gören Bitcoin, o günden bu yana %50 değer kaybı yaşadı. Ethereum ise geçtiğimiz hafta %10'dan fazla değer kaybetti.

Merkez bankalarının faiz yükseltmeleri ve piyasaya hâkim olan korku, kripto paraların değerlerinin düşüşüne yol açıyor. Bitcoin başta olmak üzere yüksek işlem hacmine sahip olan kripto paralardaki düşüş ile birlikte korku büyüyor.

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında değeri 68 bin dolara kadar yükselen bitcoin, 34 bin doların altına düşerek Kasım ayından bu yana %50’lik değer kaybı yaşadı. Dünya çapında borsalarda yaşanan düşüşten etkilenen bitcoin, yaklaşık 640 milyar dolar ile küresel kripto para piyasa hacminin yaklaşık 3’te birini oluşturuyor.

Değer kaybı yaşayan tek kripto para birimi bitcoin olmamakla birlikte, bitcoin’in ardından en yüksek hacme sahip olan ikinci kripto para birimi olan ethereum ise geçtiğimiz hafta %10’dan fazla değer kaybı yaşadı.

Binance coin (BNB), XRP, luna, solana, cardano ve avalanche adlı kripto para birimlerinde de düşüşler yaşanırken, küresel kripto para piyasa hacmi 200 milyar dolar kadar eridi.

ABD, İngiltere ve Avusturalya başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında merkez bankalarının yükselen fiyatlarla mücadele amaçlı olarak faiz oranlarında artışa gitmeleri ve piyasanın durumuna dair “şiddetli korkunun” kripto para piyasasını ciddi şekilde etkilediği düşünülüyor.