Skip to main content

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı Pandemi İzolasyon Takip Projesi’nin (İTP) detayları belli oldu.

Koronavirüs salgınıyla mücadelede yeni tedbirler alınmaya devam ediliyor. Bu kapsamda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın geçtiğimiz günlerde açıkladığı Pandemi İzolasyon Takip Projesi’nin (İTP) detayları belli oldu. Koronavirüs salgınının zayıflatılması ve hastaların izolasyonunun denetiminde kullanılacak uygulama ile ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından şu ifadelei paylaştı: “Koronavirüsle mücadelemize yeni tedbirler eklemeye devam ediyoruz. En yeni adımımız, Sağlık Bakanlığımız tarafından geliştirilen ‘Pandemi İzolasyon Takip Projesi.’ Bu projeyle birlikte artık virüse karşı daha da güçlüyüz! Biz bize yeteriz Türkiyem.” İletişim Başkanı Altun’un paylaşımında “Pandemi İzolasyon Takip Projesi”ne ilişkin bir video da yer aldı.
Proje hakkında bilgi verilen videoda şunlar kaydedildi:

Kovid-19 salgınını kontrol altına alabilmek ve yayılmasını önlemek için en önemli tedbir olan izolasyon kuralına uyulmasını sağlamak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen “Pandemi İzolasyon Takip Projesi” şöyle çalışıyor:

  • Kovid-19 riski nedeniyle evde izolasyon altında bulunması gereken kişiler, evlerini terk ettiğinde kısa mesaj servisi aracılığıyla uyarılacak.
  • Ayrıca, otomatik çağrı teknolojisi aracılığıyla bu kişilerle anında iletişime geçilerek, izolasyon altında bulunmaları gereken yere dönmeleri istenecek.
  • Yapılan uyarıya uymayan ve ihlale devam edenlerin durumları ilgili emniyet birimleriyle paylaşılarak gerekli idari önlem ve yaptırımların uygulanması sağlanacak.
  • Ayrıca yol kontrolü yapan emniyet ekipleri, kişinin bilgilerini sorgulayarak izolasyon ihlali yapıp yapmadığını öğrenebilecek.
  • Dünyanın farklı ülkelerinde uygulanan benzer projeler, Kovid-19 ile mücadelede önemli kazanımlar sağlanmasına imkan veriyor.
  • Koronavirüs salgınıyla mücadele çok etkili bir araç olacak Pandemi İzolasyon Takip Projesi’yle virüs yayılımının büyük oranda azaltılması hedefleniyor.