Skip to main content

Koronavirüs salgını ile birlikte daha fazla gündeme gelen bazı terimler konusunda bilgilendirici video serimiz “Online terapi nedir?” ile sürüyor.

Tüm dünyaya yayılan koronavirüs beden sağlığımızı olduğu kadar ruh sağlığımızı da tehdit ediyor. Virüs salgını nedeniyle endişe duyan veya evden çıkamayan insanların daha ciddi psikolojik sorunlar yaşamasının önüne geçmek adına online terapi iyi bir çözüm olabilir. Peki online terapi nedir? Nasıl uygulanır? Koronavirüs günlerinde dijital yaşam serimizde bu soruların cevaplarını kısaca aktarıyoruz.

Koronavirüs de diğer tüm hastalık ve doğal felaketler gibi kontrolümüz dışında gelişen bir salgın hastalık. Durumu kontrol edemiyor olmak insanları kaygılandırıyor maalesef. Bu noktada mental olarak güçlü kalabilmek adına insanların son zamanlarda çok fazla tercih ettiği online terapi konusunda görüşlerini aldığımız Evimdekipsikolog.com Kurucusu Aynur İlhan şunları ifade ediyor:

“Lokasyondan bağımsız olarak istediğiniz uzmanla, istediğiniz saatte, tamamen anonim olarak daha düşük ücretlerle görüşebiliyor olmak, koronavirüs henüz gündemimizde yokken de birçok kişinin online terapiyi tercih etme sebebiydi. Şimdi ise tüm bunlara sosyal anlamda izole olmamız ve salgın hastalıkların getirdiği buluşıcı kaygı faktörü eklendi. Ne kadar gerçekçi olmaya çalışsak da Corona virüs hakkında okuduklarımızdan ve duyduklarımızdan etkilenmemek oldukça zor, bu süreçte psikolojik destek almak ve kaygılarımızı bir uzmanla evimizin rahatlığında paylaşmak oldukça akılcı bir tercih olacaktır.”

Psikolojik rahatsızlıklar bağışıklığı düşürüyor

Evimdekipsikolog.com kullanıcıları arasında, 65 yaş ve üstü olan danışanlarının, tansiyon, şeker gibi sağlık sorunlarının yanında bağışıklığı düşüreceği için artık psikolojik bir rahatsızlık yaşamaktan da kaygılandığını ifade eden Aynur İlhan şöyle devam ediyor: “Daha genç ve dışarı çıkmak zorunda kalan danışanlar ise birlikte yaşadıkları aile büyüklerine zarar verme korkusu taşıyor maalesef. Şubat ayı itibariyle koronavirüs ülkemizde henüz bu kadar gündemde değilken, Çin’de bulunan Türk kullanıcılarımız tarafından konu ile ilgili başvurular almaya zaten başlamıştık.  Ardından İtalya’dan ve Mart ayı itibariyle Türkiye’den koronavirüs sebebiyle destek almak isteyen danışanlar şu an itibariyle Evimdekipsikolog.com’a gelen tüm başvuruların yüzde 25’ini oluşturuyor.”