Skip to main content

Arama motoru devi Google, Kopernik’in 540’ıncı doğum gününe özel bir doodle hazırladı. Güneş sistemini algılayış biçimini değiştiren ve evrenin merkezinde Dünya’nın değil, Güneş’in olduğunu savunan teorisiyle tanınan astronom 19 Şubat…


Arama motoru devi Google, Kopernik’in 540’ıncı doğum gününe özel bir doodle hazırladı.
Güneş sistemini algılayış biçimini değiştiren ve evrenin merkezinde Dünya’nın değil, Güneş’in olduğunu savunan teorisiyle tanınan astronom 19 Şubat 1473’te doğdu. 
Polonya’nın Torun kentinde bir tüccarın oğlu olarak doğan Kopernik, temel eğitimini tamamladıktan sonra 1492’de Krakow’daki okuluna devam ederek matematik ve astronom alanlarında uzmanlaştı.
 
1496 yılında İtalya’ya hukuk öğrenimi için gitti. Bologna Üniversitesi’nde okurken coğrafya ve astronomiye olan tutkusu, matematik profesörü tarafından teşvik edildi. Daha sonra Polonya’ya döndü ve başpsikopos olan amcasının yanında birkaç yıl çalıştı. Din adamı olarak görev almadan önce Frauenberg kentinde astronomi alanında çalışmaya devam etti. 
1514 yılında, Katolik kilisesinin emriyle, takvim geliştirmek için bir çalışmada yer aldı. Ve 1530’da yaptığı önemli bir araştırmayı yayınladı. 
Kopernik, en önemli eserinde ‘De revolutionibus orbium coelestium’ heliosentrik teorisini detaylı anlattı. 
Guardian’da yer alan habere göre; onun bu Güneş merkezli devrimi Martin Luther tarafından kınandı.
Polonyalı astronom bilgini 1543 yılında öldü.
 
Kopernik, dünyanın ve diğer gezegenlerin güneş etrafında döndükleri teorisiyle büyük bir devrim yarattı. Heliosentrik (güneş merkezli) olan teori bugün Kopernik teorisi olarak da biliniyor.