Skip to main content

Apple’ın bir numaralı ismi Tim Cook, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmeden önce, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Steve Jobs‘un ardından Apple’ın CEO’su olan ve görevini halen sürdüren Tim Cook, Fransa’ya yaptığı ziyarette önce Apple mağazalarını ziyaret etti, ardından internet devlerine yönelik vergi uygulamaları başta olmak üzere, sektörle ilgili çeşitli düzenlemeleri konuşmak üzere Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya geldi.

Macron ile görüşmesi öncesinde Le Point’e röportaj veren Cook, kod yazımının dünyanın her yerinde devlet okullarında zorunlu ders olması gerektiğini söyledi. Sadece bilişimciler değil, sanatçılar için de kod yazmanın çok gerekli olduğunu dile getiren Apple CEO’su, teknolojinin bütün işlerin temelinde yer aldığını belirtti. Kod yazmayı öğrenmenin yabancı dil öğrenmek kadar önemli olduğunu düşünen Cook, genç Fransızlara İngilizceden önce kodlama öğrenmelerini tavsiye etti.

İnsanların, sadece mühendislerin kod yazabileceği gibi yanlış bir düşüncesinin olduğunu söyleyen Cook, kodun evrensel bir rekabet alanı haline geldiğini belirtirken, artırılmış gerçekliği ise “teknolojik bir viraj” olarak nitelendirdi.