SOSYAL AĞLAR

Erdem Akın Temel | 22.10.2021 - 13:23

Kat Norton’un Excel influencerliğine yükselişi

Influencer denildiğinde akla Youtube, Twitter, TikTok ve Instagram geliyor. Fakat artık Excel'in de bir influenceri var.

Kat Norton, TikTok’ta yaklaşık 650 bin, Instagram’da ise 410 bin takipçisi olan bir içerik üreticisi. Başarılı ve takipçileri üzerinde etkileri olan içerik üreticilerini tanımlamak için fenomen ya da influencer kelimeleri kullanılıyor. Bu durumda Kat Norton, TikTok ya da Instagram fenomeni olarak anılmayı hak ediyor. Fakat, Norton’un hesaplarına ve ilgili haberlere bakıldığında, TikTok ve Instagram’ın ikinci planda kaldığı ve Norton’un bir başka uygulama ile anıldığı görülüyor.

Kulağa garip gelse de Kat Norton bir Excel fenomeni.

Beş yıl kadar bir danışmanlık şirketinde çalışan ve bu beş yıl boyunca neredeyse her gün Excel kullanmak zorunda olan Norton’un hayatı pandemi ile birlikte değişmiş. Pandemiden önce, çalıştığı şirkette bir iş arkadaşının cesaretlendirmesiyle üniversitede iyi bir şekilde kullanmayı öğrendiği Microsoft Excel ile ilgili becerilerini yöneticilerine gösteren Norton’a Excel öğretmesi için ABD’nin farklı köşelerine gitme görevi verilmiş. Bu eğitimler için sürekli seyahat eden Norton, pandeminin tüm dünyayı etkisi altına almasıyla evinden çalışmaya başlamış.

Yaşam tarzının pandemiden dolayı değişmesi, Norton’un içsel bir yolculuğa çıkmasına sebep olmuş. Bu süreçte yaşadıklarını, düşündüklerini ve karakterinin derinliklerini keşfetmeye çalışan Norton, bir arkadaşı ile düşüncelerini, hayallerini, planlarını paylaşırken, arkadaşının Excel ile ilgili ipuçlarını TikTok’ta paylaşmasını önermesinin üzerine, bu konuyu düşünmeye başlamış.

Video kurgulamayı bilmediğini söyleyen Norton, ilk video için aklında sadece sağ ve sol fonksiyonları ve Drake’nin Toosie Slide adlı şarkısının olduğunu söylüyor. Bu videoda sağ ve sol fonksiyonlarını gösterirken Drake’in şarkısına uyumlu bir şekilde hareket eden Norton, zamanla TikTok kullanmayı ve video kurgulamayı da öğrenmiş.

Video içeriği üretmeye devam ederken, Excel’in XLOOKUP fonksiyonunu anlattığı dördüncü videosunda bir DMX şarkısı olan X Gon’ Give It To Ya’yı kullanmış. Bu videonun 100 binden fazla izlenmesi (an itibarıyla 220 bini geçmiş durumda) Norton’un ününe ciddi katkı yapmış. Bir şirketin CEO’sunun kendisine ulaşarak Google Workspace uygulamaları ile ilgili videolar hazırlamasını istemesi, Norton’un kariyerinde yeni bir sayfa açmış.

@miss.excelMEET XLOOKUP 👋 #learnontiktok #excel #spreadsheet #exceltips #edutok♬ X Gon’ Give It to Ya (Re-Recorded / Remastered) – DMX

Bu yolculukta, Norton, Instagram’a videolar yüklemeye başlamış, işinden ayrılmış, kendi işini kurmuş ve belki de en önemlisi, Microsoft tarafından MVP (Most Valuable Professional) ilan edilmiş.

TikTok’tan kazandığı miktarın çok çok az olduğunu söyleyen Norton, kazancının %95’ini ders satışlarından elde ettiğini söylüyor. Örneğin, Excelerator adlı 300 dolarlık dersi 100’den fazla video içerirken, bu videolar da Norton’un TikTok tarzını yansıtıyor.

Kaynak: Kat Norton’s spiritual journey to becoming a Microsoft Excel influencer – Quartz