Skip to main content

Güvenli içerik ve tehdit yönetimi çözümleri konusunda Kaspersky Lab, tatillerde uyulması gereken 10 temel güvenlik kuralını açıklıyor Yaz tatili zamanında tatil beldesine ulaşıldığında yapılacak ilk iş çoğunlukla internete bağlanmak oluyor….

Güvenli içerik ve tehdit yönetimi çözümleri konusunda Kaspersky Lab, tatillerde uyulması gereken 10 temel güvenlik kuralını açıklıyor
Yaz tatili zamanında tatil beldesine ulaşıldığında yapılacak ilk iş çoğunlukla internete bağlanmak oluyor. Bu noktada bulunan yerdeki wi-fi seçeneğini tercih ederken güvenlik açısından bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. 
İşte Kaspersky’nin güvenlik için açıkladığı 10 ipucu:
Cihaz hırsızlarından korunun. Kaspersky Lab, kaybolan telefonunuzun, tabletinizin ya da dizüstü bilgisayarınızın yerini belirlemek için GPS izlemeyi ve cihazınızı bulamadığınız zaman içinde bulunan tüm verileri silmenizi sağlayacak uzaktan temizleme yeteneğini etkinleştirmeyi öneriyor. 
Cihazınızdaki kişisel bilgilerinize erişimi engellemek için bir geçiş kodu ile çalışan ekran kilidi kullanın.
Tüm cihazlarınızı güvenlik altına alın. Siber suçlular, bir bağlantı üzerinden transfer edilen kullanıcıların bankacılık bilgileri, hesap parolaları veya kişisel tanımlanabilecek diğer tüm bilgiler gibi verileri yakalamak için çoğunlukla halka açık ağları gözetler.
-Kendi VPN bağlantınızı kurun. Kablolu ya da kablosuz, halka açık bir wi-fi bağlantısından veya otelinizin internetinden faydalanırken, mutlaka bu VPN’i kullanın. 
Parolasız wi-fi kullanırken çok dikkatli olun. Bir kafede veya havaalanında wi-fi bağlantısı yapmaya çalışırken, erişim noktası adı ve IP adres bilgilerini mutlaka bir çalışana sorarak, ortak bir bağlantı imkanı olup olmadığını doğrulayın. 
Halka açık wi-fi bağlantısı kullanırken, Facebook, Twitter, bankacılık sayfaları gibi kimlik ve kişisel bilgilerinizin sızdırılabileceği veya kredi kartı bilgilerinizin depolandığı sitelere giriş yapmayın. 
-Tüm cihazlarınızda güvenilir bir anti-virüs programı kullandığınızdan emin olun.
-Çevrimiçi bankacılık hizmetleri, kişisel hesaplarınız veya çevrimiçi alışveriş için ortak bilgisayarları kullanmaktan kaçının. Bu bilgisayarlarda tuş vuruşlarını izleyip kaydedebilen ve internet trafiğini kesebilen çok sayıda casus yazılım programı çalışıyor olabilir.
Bilgilerinize erişilmesini veya alıkoyulmasını engellemek için, bluetooth hizmetini sadece gerektiği zamanlarda açık tutun. 
Varış noktanızda mobil 3G kablosuz erişim alanı kiralayarak, güvensiz bağlantı riskini ve dolaşım ücretlerini ortadan kaldırabilirsiniz.