MOBİL

DigitalAge | 02.02.2015 - 15:16

Kaspersky Lab’den yeni mobil uygulama: Kaspersky QR Scanner

Kaspersky QR Scanner, QR kodlarından gelen bilgileri okumanın yanında kullanıcıları barındırdıkları tehlikeli bağlantılar konusunda uyarıyor.

Kaspersky Lab, kimlik avcılığı engelleme korumasını QR kodlarını kapsayacak şekilde genişletiyor.

Kaspersky QR Scanner Apple iOS ve Google Android için ücretsiz bir uygulama. Program şu yaklaşımı kullanıyor: tara – denetle – aç. QR kodunun kare biçimi cihazın kamerasında görünür görünmez uygulama, QR kodunda şifrelenen bilgileri kontrol ederek yanıt veriyor. Her şey yolunda görünüyorsa sayfayı açıyor. Bağlantı kimlik avcılığı sitesi veya zararlı bir siteye uzanıyorsa, kullanıcı bir uyarı bildirimi alıyor. İnternet sitesi adreslerine ek olarak tarayıcı, QR kodlarında şifrelenmiş metinlerin yanı sıra iletişim bilgilerini de algılıyor, Wi-Fi ayarlarını hızlı bir şekilde kabul ediyor ve cihazı ağa bağlıyor.

QR kodları, bilgisayar ekranı veya basılı sayfalardan bir mobil cihaza bağlantılar göndermek için kullanımı kolay bir araç sunuyor. Deneyimli kullanıcıların ekrandaki sahte URL’leri tanımaları mümkün olsa da bir dolandırıcılık QR kodunu çıplak gözle tanımanın herhangi bir yolu yok. Bu, siber suçluların yalnızca çevrimiçindeki kodlarla resimlerin yerlerini değiştirebildikleri anlamına gelmiyor; ayrıca orijinal kodların üzerine kendi zararlı QR kodlarını fiziksel olarak yapıştırabiliyorlar.