Skip to main content

Sophos Güvenlik Danışmanı John Shier’den kara cuma indiriminin peşinde koşarken tuzağa düşmek istemeyen kullanıcılara yönelik tavsiyeler…

Her yıl Kasım ayının son haftasında gündeme gelen Kara Cuma (Black Friday) ve Siber Pazartesi (Cyber Monday) indirimleri, bu yıl 24 ve 27 Kasım’da düzenlenecek. Türkiye’de de pek çok mağazanın büyük indirimlerle karşıladığı bu dev alışveriş festivali, kurbanlarını ağına düşürmek isteyen siber suçlular için büyük fırsat anlamına geliyor. Sophos Güvenlik Danışmanı John Shier’in indirim peşinde koşarken tuzağa düşmek istemeyen kullanıcılara tavsiyeleri şöyle;

  • Önünüze koyulan teklif gerçek olamayacak kadar iyiyse, muhtemelen gerçek değildir. Özellikle e-posta veya mesaj yoluyla size gönderilen tekliflere şüpheyle yaklaşın. Kara Cuma indirim festivalinde birçok mağaza büyük indirimlere gitse de, aslında birkaç ürün hariç fiyatlarda ‘hayatınızın fırsatı’ olarak nitelendirebileceğiniz ölçüde farklarla karşılaşmazsınız. Böyle bir teklifle karşılaşırsanız, size verilen bağlantıya tıklamak yerine satıcının web sitesine giderek teklifi doğrulamayı tercih edin.
  • İndirimlere telefonunuzdan bakarken hangi ağa bağlı olduğunuzu kontrol edin. Kredi kartı bilgilerinizi girip ödeme yapacaksanız, bağlı olduğunuz ağın tanıdık ve güvenilir bir ağ olduğundan emin olun.
  • Küçük yazım hatalarına büyük şüpheyle yaklaşın. Tanınmış büyük markaların bir veya birkaç harfini değiştirerek, sanki gerçekten o mağazadan alışveriş yapıyormuşsunuz hissi uyandırıp bilgilerinizi ele geçirmek siber suçluların sık kullandığı bir taktiktir. Üstelik ‘O’ harfiyle yazılan ‘Online’ ve ‘0’ rakamıyla yazılan ‘0nline’ örneğinde olduğu gibi göz yanılgısına yönelik numaralara da sıkça başvururlar. Yazım farklarına özellikle dikkat edin.
  • Şifreleriniz yeterince karmaşık ve tahmin edilemez olsun. Şifrelerinizi yeterince uzun tutmayı, büyük harf, küçük harf, sembol ve rakamları bir arada kullanmayı ihmal etmeyin.
  • Size gönderilen bağlantıları tıklamadan önce inceleyin. E-posta veya diğer bir yolla size gönderilen bağlantıya tıklamadan önce bilgisayardaysanız imleci bağlantının üzerinde götürüp bekleyin. Telefondaysanız parmağınızı linkin üzerine basılı tutun. Böylece bağlantının tam halini görebilirsiniz. Bağlantı sizde şüphe uyandırıyorsa tıklamadan silmekte tereddüt etmeyin.