Skip to main content

Blog kelimesinin Türkçe’de tam karşılığı bulunmasa da, “ağ günlüğü” demek mümkün olabilir. Bugün internette 440 milyondan fazla blog olduğu belirtiliyor. Peki, sanal dünyanın ilk blog yazarı kimdir?

Blog yazma popüler hâle gelmeden önce e-posta listeleri ve duyuru paylaşım grupları da benzer işlevi görüyordu aslında. 1994 yılında Justin Hall isimli bir üniversite öğrencisi günümüzde blog olarak tanımlanabilecek ilk platformu devreye aldı.

Justin Hall, Links.net isimli blog’unda okuduğu üniversite olan Swarthmore College’daki hayatından bahsediyordu. Hall blog’unda ayrıca fotoğraflar da paylaşıyordu. İnternette beğendiği siteleri de bu paylaşımlar arasındaydı.

Blog’lardaki artış farklı blog’ların da açılmasına neden oldu ve birçok kişi blog’larla hayatlarını paylaşmaya başladı. Bazıları buna “online günlük” veya “kişisel sayfa” adını vermeyi uygun buldu. 1997’de ise “weblog” kelimesi hayatımıza girdi. Kelimenin mucidi Jorn Barger idi ve internetteki hayatının kaydını tuttuğunu söylüyordu. Barger weblog’nda beğendiği sitelerin linklerini derliyordu. Öte yandan, Justin Hall Eylül 2017’den bu yana online esrar satışı yapan Bud.com isimli platformda CTO olarak çalışıyor. (ABD’de bazı eyaletlerde esrar satışı ve kullanımının yasal olduğunu not edelim)