Skip to main content

New York Times’ın Amazon’un kötü çalışma şartlarıyla ilgili iddialarına Bezos’tan yanıt geldi

New York Times (NYT) gazetesinin internet üzerinden perakende satış devi Amazon’un kötü çalışma şartları olduğu iddiasını taşıyan haberi büyük yankı buldu.

Söz konusu habere göre; firma, göğüs kanseriyle mücadele veren bir kadın çalışanını “performans geliştirme planı” içine dâhil etti. Dâhil ettiği plan aslında “kovulma riski taşıyorsun” mesajını veriyor.

Tiroid kanserine yakalanan bir başka kadın çalışanına da işe geri döndüğünde düşük performans puanı verildi. Yine iddialara göre yöneticisi de şirketin onsuz daha verimli çalıştığına dair açıklamada bulundu.

Haberde yer bulan bir başka iddia da bebeğini düşüren bir başka çalışana ameliyatın hemen ardından şirket tarafından iş seyahatine çıkması yönünde talepte bulunulması.

New York Times’ın bu iddialarına kayıtsız kalmayan Amazon CEO’su Jeff Bezos, çalışanlarına yolladığı notta çıkan haberleri yalanladı. Söz konusu haberin Amazon’u anlatmadığını vurgulayan Bezos, “NYT’de tarif edildiği gibi bir şirkette çalışanların şirkette kalmaya devam etmesi çılgınlık. Eğer böyle bir şirkette çalışsaydım ben de hiç düşünmeden ayrılırdım.” ifadesini kullandı.

Kaynak: The New York Times, The Next Web

Fotoğraf: Flickr kullanıcısı Steve Jurvetson