Skip to main content

2020 yılı James Dyson Ödülü’nü, evde kullanılabilen meme kanseri tarama cihazı ve yenilenebilir elektrik üreten madde projeleri kazandı.

James Dyson Ödülü sahiplerini buldu. Her biri 30 bin sterlinle ödüllendirilen iki proje, meme kanseri taramalarını kaçıran kadınlar ve etkili bir şekilde yenilenebilir enerji üretmek için sürdürülebilir yöntemler gibi küresel öneme sahip önemli sorunlara çözüm sunuyor.

The Blue Box projesi, 2020 James Dyson Ödülü‘nün uluslararası kazananı oldu. 23 yaşındaki Judit Giró Benet tarafından icat edilen bu buluşla evde idrar örneği kullanılarak meme kanseri tespit edilebiliyor.

2020 James Dyson Ödülü’nün ilk Sürdürülebilirlik Ödülü kazananı 27 yaşındaki Carvey Ehren Maigue tarafından icat edilen AuREUS System Technology projesi, atık mahsulden yapılmış yeni bir maddeyle UV ışığını yenilenebilir enerjiye dönüştürüyor.

James Dyson, 2020 James Dyson Ödülü hakkında; “Gençler dünyayı değiştirmek istiyor ve James Dyson Ödülü’ne katılan mühendisler, bilim adamları ve tasarımcılar bunu yapabileceklerini gösteriyor. Bu sene, sağlık hizmetleri ve sürdürülebilirliği geliştirme konularında artan sayıda fikir gözlemledik. Açıkçası bu tür asil fikirler arasında seçim yapmak zorlandığımız için , bu yıl iki eşit derecede değerli icadı destekleme yönünde iki ödül yarattık. Judit ve Carvey, önemli atılımlar gerçekleştiren etkileyici kişiler, umarım James Dyson Ödülü’nü gelecekteki başarıları için bir sıçrama tahtası olarak kullanabilirler.” dedi.