Skip to main content

CMG Worldwide, James Dean’ın resmi olmayan Twitter hesabının kapatılmasına yönelik bir dava açtı.

James Dean bugün hayatta olsaydı 83 yaşında olacaktı. Eğer yaşıyor olsaydı muhtemelen bir Twitter hesabı da olurdu. Ancak onun yerine, Twitter’da başında kim olduğu bilinmeyen 8 binden fazla takipçisi olan bir fan hesabı bulunuyor.

Dean’ın lisans haklarını elinde tutan yönetici firma ise @JamesDean hesabının kapatılması gerektiğini düşüyor. The Hollywood Reporter’ın haberine göre de Twitter’a konuyla ilgili olarak bir dava açtı.

Davanın arkasındaki firma ise artık hayatta olmayan ünlü kişilerin ticari haklarını koruyan CMG Worldwide. The Hollywood Reporter’ın haberine göre; şirket Twitter’dan bir yılı aşkın süredir bu hesabı kapatmasını istiyor. Twitter’ın işbirlikten yana olmamasıyla da şirket çözümü ABD’nin bir eyaleti Indiana’da bir mahkemede aramaya karar verdi.

CMG, hesabın Dean’ın ününü kötü etkilediği, hakkında yanlış bilgilerin verildiği ve Indiana’daki konuyla ilgili yasayı çiğnediği görüşünde.

Twitter’ın kullanım politikasında hesap açılmasıyla ilgili olarak; açılan fan hesaplarının resmi olmadığını belirtmesi gerektiği yer alıyor.

Fotoğraf: John Kobal Foundation / Hulton Archive 

Kaynak: Mashable