Skip to main content

Teknoloji sektöründe işten çıkarma haberlerine bir yenisi daha eklendi. Jack Dorsey’nin şirketi Block da 1000 kişiyi işten çıkardı.

CEO Jack Dorsey’nin çalışanlara, şirketin “çok sayıda” kişiyi işten çıkardığını belirttiği notta, işten çıkarma hamlesinin, Block’a bağlı olan Cash App, Square ve operasyon departmanındaki personeli etkilediği söyleniyor. 30 Ocak tarihli Business Insider haberine göre Block, yaklaşık 1000 kişiyi işten çıkardı.

Başlangıçta işten çıkarmaların birkaç ay içinde gerçekleşmesi bekleniyordu, ancak yöneticiler iddiaya göre bunun yerine bunları aynı anda gerçekleştirmeye karar verdi.

Paylaşılan bilgilere göre Dorsey’nin notunda şirketin zayıflamaya başladığı yazıyor. Dorsey, notunda “Bu işten çıkarmaları keyfi bir şekilde ayrı ayrı yapmak yerine hepsini birden yapmanın daha iyi olacağına karar verdik zira bu adil görünmüyordu. Bir eyleme geçilmesi gerektiğini bildiğimizde, işlerin sonsuza kadar sürmesini beklemek yerine hemen harekete geçmek istiyoruz” ifadelerine yer veriyor.

Aralık ayında Tidal ekibinden yaklaşık 40 kişiyi işten çıkaran Block’un geçen yıl, 2023 sonlarında yaklaşık 13.000 olan çalışan sayısını yaklaşık 12.000 ile sınırlamayı planlandığını açıklanmıştı.

Son bir yıl içinde, teknoloji dünyası on binlerce çalışanını kaybetti. Sadece bu ay içinde Unity, Twitch, Amazon, Meta, Microsoft, eBay ve Google gibi şirketler arasında binlerce kişi daha işten çıkarıldı. Ayrıca dün PayPal’ın da yaklaşık 2.500 kişiyi işten çıkardığı ortaya çıktı.

Kaynak: Block is reportedly laying off around 1,000 workers – engadget