Skip to main content

Twitter CEO’su Jack Dorsey’in geçtiğimiz hafta NFT olarak satışa çıkarılan ilk tweet’i 2.9 milyon dolara satıldı.

Twitter CEO’su Jack Dorsey‘nin ilk tweetini NFT Pazaryeri Valuables’da satışa çıkarmasından sonra alıcılar tarafından önemli seviyede rağbet gördü.

Dorsey’nin 21 mart 2006 tarihli, Twitter’ın ilk tweet’i olan “just setting up my twttr” (Twitter’ımı kuruyorum) tweet’ine 2.5 milyon dolarlık teklifi veren Bridge Oracle ve Cryptoland’in CEO’su Sina Estavi‘nin Türk asıllı olması ülkemizde konuya ilgi duyanları şaşırtmıştı. Açık artırma sürecinin sonunda tweet 1630.5825601 ETH’e yani 2 milyon 910 bin 835 dolar 47 cent‘e Sina Estavi‘ye satıldı.

Jack Dorsey, NFT müzayedesinden elde ettiği tüm geliri daha önce de belirttiği gibi Bitcoin’e (BTC) çevireceğini ve bu Bitcoin‘leri “Directly Africa Response fund“ isimli hayır kurumuna bağışlayacağını duyurdu.

NFT sektörünün büyüklüğü 385 milyon dolara ulaştı

Bir nevi kripto koleksiyon olarak adlandırılabilecek NFT’ler, benzersiz ya da sınırlı bir varlığın yaratıcısı tarafından şifrelenerek imzalanmış ve doğrulanmış dijital sertifika olarak tanımlanıyor. Gittikçe popüler hale gelen NFT’ler milyonlarca dolara alıcı bulabildiği gibi daha küçük “telif” ücretleri karşılığında da satılabiliyor. Özellikle tanınmış simalar ve influencer olarak bilinen kişiler içeriklerini ya da ürünlerini NFT haline dönüştürerek satabiliyor. 2021 Mart ayı itibarıyla NFT sektörünün büyüklüğü 385 milyon dolara ulaştı.