İŞ DÜNYASI

DigitalAge | 05.07.2017 - 09:50

iyzico ve Paraşüt, Fintech 250 listesinde

Ünlü araştırma şirketi CB Insights’ın hazırladığı “The Fintech 250” adlı rapordaki listede, Türkiye’den sadece iyzico ve Paraşüt yer aldı.

Ünlü araştırma şirketi CB Insights, “The Fintech 250” adlı raporunu yayımladı. Dünyanın en büyük finans kurumlarının ve en başarılı fintech girişimcilerinin bir araya gelerek sektörün en iyi 250 fintech firmasını açıkladığı rapordaki listede, Türkiye’den sadece iyzico ve Paraşüt yer aldı. Kolay ve güvenli ödeme şirketi iyzico ve küçük ve orta ölçekli işletmeler için geliştirilen online ön muhasebe programı Paraşüt, listeye aday olan 23 ülkedeki 2000’den fazla şirketin önüne geçti. Listede yer alan şirketler web raporları, ortaklıkları, çalışan sayıları, pazar payları, finansal verileri ve yatırım durumları göz önünde bulundurularak seçildi.

Büyük yatırımcılar, kurumsal şirketler, bankalar ve medya kuruluşları için büyük bir kaynak olarak görülen Fintech 250 raporunda, fintech sektörünün geleceği de değerlendirildi. Sektörün önümüzdeki 10 yıl içerisinde geçtiğimiz yıllarda kaydettiği dönüşümden çok daha büyük bir dönüşüme uğrayacağı belirtildi. Bu büyük dönüşümün, özellikle startup’lar tarafından meydana geleceği vurgulandı. “The Fintech 250” raporunda yer alan 250 firmanın 2016’daki toplam kazancı 14 milyar dolar olarak belirlendi.

Teknoloji ve finansal ihtiyaçları bir potada buluşturan fintech sektörü, çağın ihtiyaçlarını yeniden belirliyor. Dünyada oldukça yaygınlaşan ve pek çok yeniliği anında tüketicilerle buluşturan fintech sektörü, Türkiye’de de hız kesmeden faaliyetlerine devam ediyor. Türkiye’de Fintech yatırımlarının miktarı, 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 175 büyüyerek 29 milyon dolara ulaşmıştı. Önümüzdeki yıllarda bu oranın daha yüksek olacağı öngörülüyor.