POPÜLER

Sebla Kutsal | 05.07.2017 - 09:55

Instagram’ın zengin çocukları

Instagram gösterişin, hatta bir adım öteye gidersek görgüsüzlüğün has bahçesi. Popüler sosyal medya platformunda gözlemlenen bu durumun en uç örneklerinden biri ise; ülkeden ülkeye yayılan “Rich Kids of Instagram" modası…

Instagram gösterişin, hatta bir adım öteye gidersek görgüsüzlüğün has bahçesi. Popüler sosyal medya platformunda gözlemlenen bu durumun en uç örneklerinden biri ise; ülkeden ülkeye yayılan “Rich Kids of Instagram” modası…

Eğri oturup doğru konuşalım; sosyal medyanın en popüler platformlarından biri olan Instagram, ele güne nispet yapmak için biçilmiş kaftan. Görsel odaklı bir mecra olmasına rağmen, güzel ve ilginç fotoğraflar paylaşma prensibine sadık kalan çok az kullanıcı var. Bizler nefis fotoğraflar yerine; ünlü-ünsüz kişilerin “muhteşem” aile hayatlarına, “kusursuz” vücutlarına, “göz kamaştıran” yaşantılarına, “çok önemli” iş seyahatlerine aval aval bakıp duruyoruz. Hatta bazen kendimiz de otokontrolü yitirip, şeytana uyup “sen neymişsin be abi!” pozlarımızdan bir tane paylaşıveriyoruz.

Biz “sıradan” kullanıcılar, Instagram dünyasında bu görgüsüzce paylaşımları yaparken, foto altı açıklamalarıyla yaptığımız eylemi biraz olsun anlamlı kılmaya çalışıyoruz. Öte yandan, gösterişi herkesin gözüne gururla sokan bazı hesaplar takipçilerine takipçi katıyor. Bunların en güzel örneklerinden biri “Rich Kids of Instagram” (Instagram’ın Zengin Çocukları) akımı.

Türkiye’nin Zengin Çocukları
“Akım” diyorum, çünkü söz konusu olan tek bir hesap değil. Londra’dan Dubai’ye dünyanın metropolleri adına açılmış onlarca hesap ve toplamda milyonlarca takipçiden söz ediyoruz. Türkiye’nin de bir hesabı var elbette. Hesapların genel mottosu ise “Sizden daha çok paraları var ve bunları yapıyorlar.” Gösteriş, teoride itici pratikte gayet çekici bir kavram olduğundan, Instagram’ın Zengin Çocukları’nın bunu başka bir şey kisvesi altında değil de, dürüstçe yapmaları takdir edilebilir aslında. Ne dersiniz?

Zenginin malı züğürdün çenesini (gözünü) yorarmış… “Instagram’ın Zengin Çocukları bu yazı nasıl geçiriyor?” diyerek sizin için çeşitli hesaplardan gıybetlik malzeme seçtim. Keyifli seyirler!


Hesap: Rich Kids of London (Londra’nın Zengin Çocukları)

Hesap: Rich Kids of Dubai (Dubai’nin Zengin Çocukları)


Hesap: Rich Russian Kids (Zengin Rus Çocukları)

 

Hesap: Rich Kids of Turkey (Türkiye’nin Zengin Çocukları)