OYUN

Sebla Kutsal | 30.03.2017 - 14:41

İyi bir oyun deneyiminin bileşenleri

Minecraft tutkunlarının iyi bildiği Youtube kanalı LeHamam’ın iki kurucusundan biri olan Kenan Demirtaş, oyun oynarken tercih ettiği ekipmanları Digital Age okurları için anlattı.

Oyun oynarken daha çok keyif almak ve en iyi performansı elde etmek, doğru ekipmanları seçmekten geçiyor… Minecraft tutkunlarının iyi bildiği Youtube kanalı LeHamam’ın iki kurucusundan biri olan Kenan Demirtaş, oyun oynarken tercih ettiği ekipmanları Digital Age okurları için anlattı. Ünlü Youtuber bir de oyun tavsiyesinde bulundu.

Konsol tercihi ‘Xbox One S

Xbox One S’i konsol olarak tercih etmem belki de Türkiye için radikal bir karar olacak. Sony’nin Türkiye’de yapmış olduğu yatırımların çok önceden gerçekleşmiş olmasından dolayı ülkemiz piyasasında ezici bir üstünlüğe sahip. Ancak benim Xbox’ı bir konsol olarak tercih etmemin sebebi kollarının çok daha ergonomik ve estetik olması. Benim için konsolda en önemli özellik; rahat şekilde oyunumun keyfini çıkarmamı sağlaması. Bu sebeple saatlerce kullanacağım kolun rahat olması önemli. Playstation’ın performans konusunda daha güçlü olması konusu hakkındaki düşüncem ise konsolun bir performans aracı olmadığı yönünde… Lakin daha iyi bir performans elde etmek istersem bunu masaüstü bir bilgisayardan elde ederim. Ona da performans açısından hiçbir konsol yaklaşamaz.

oyun deneyimi

Bilgisayar mı? Elbette toplama!

Bilgisayar konusunda bütün oyuncuların kendi bilgisayarını toplaması gerektiğini düşünüyorum ve destekliyorum. İnternette bu konuyla ilgili her türlü bilgilendirici içerik mevcut. Kendi bilgisayarınızı toplamak, çok daha düşük bir maliyet ile yüksek bir performans elde etmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda edindiğiniz bilgiler her gün kullanmakta olduğumuz sistemlerin nasıl çalıştığını anlamanız ve teknik sorunlarla karşılaştığınızda bunları kendi başınıza çözmeniz yolunda bir adımdır.

Cep telefonunda son karar: Android

Yıllarca hayranı olarak iPhone kullandıktan ve karşılaştığım sorunlardan sonra bir değişiklik yapıp Android temelli telefonlara geçiş yapmak istedim. Bu yöndeki tercihim Huawei P9 olmasının sebebi Huawei markasının elektronik alanındaki saygınlığı ve güvenilirliğiydi. Saf Android deneyimini sunan P9 yazılım açısından piyasadaki birçok Android telefondan bir adım önde. Telefonun şık tasarımı ve iki adet Leica kamerası ise birçok artısından sadece bazıları…

 “Oyun kulaklıkları gereksiz pahalı”

Fiyat performans olarak beni en çok memnun eden kulaklık Sennheiser CX300-II. Biraz daha yüksek fiyat aralıklarında Klipsch markasının da çok güzel modelleri bulunuyor. Oyun kulaklığı için özel bir tercih yapamayacağım çünkü en son oyun kulaklığı kullanalı beş yıl oluyor. Müzik dinlerken kullandığınız güzel bir kulaklığı oyunda kullanmanın hiçbir zararı olduğunu düşünmüyorum. Özellikle oyun kulaklıklarının “oyun” kulaklıkları oldukları için ve bu şekilde pazarlandıkları için yüksek fiyatlı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca dışarıda kullanmak için de pek uygun değiller.

Oyun tavsiyesi: Battlefield 1

Geçtiğimiz yıla damgasını vuran fps oyunu benim de sıkılmadan zaman geçirebildiğim oyunlar arasında yer alıyor. Fps tarzında oyunları seviyorsanız veya ilk defa denemek istiyorsanız mutlaka oynamanızı tavsiye ederim. 1. Dünya Savaşı yıllarını, muhteşem grafiklerle ve oyun mekaniğiyle oyuncuya sunması oyuncuları heyecanlandıran ve bu oyunu özel yapan birçok şeyden yalnızca biri.