Skip to main content

“Hamdi Ulukaya Girişimi-Startup Destek Programı”na katılmaya hak kazanan 5 girişim, ABD’de yatırımcılarla buluşacak.

2017 yılından beri girişimci adayları ve startuplara iş fikirlerini hayata geçirmeleri için destek sağlayan Hamdi Ulukaya Girişimi’nde Ağustos 2023’te başlayan yeni dönem başvurularının değerlendirmesi tamamlandı ve Startup Destek Programı’na kabul edilen 5 girişim açıklandı.

Bir yıl sürecek olan Startup Destek Programı kapsamında belirlenen kriterlere göre uluslararası bir jüri tarafından seçilen 5 girişimin kurucuları, ABD’de uluslararası yatırımcılarla bir araya gelerek iş fikirlerini sunma ve global pazara erişim imkânı elde edecek. Hamdi Ulukaya Girişimi, program dahilinde girişimcilere, alanında uzman ve sektörde öncü isimlerin mentorluk desteğinden faydalanma fırsatı sağlayacak. Katılımcılar, Chobani gibi dünya çapında başarılı şirketlerin yöneticilerinden oluşan bir ağa dahil olma fırsatını yakalayacak ve sektörlerine yönelik profesyonel pazar araştırması desteği alacaklar. Pazar araştırmasının sonuçlarına dayanarak, girişimcilere Hamdi Ulukaya Girişimi ile birlikte yeni iş geliştirme yöntemlerini uygulamaları için güçlü imkânlar sağlanacak.

Hamdi Ulukaya Girişimi’ne katılmaya hak kazanan beş girişim şu şekilde:

  • Nanomik Biyoteknoloji: Buse Berber Örçen ve Arda Örçen tarafından kurulan girişim, doğadaki molekülleri geliştirdikleri mikrokapsül teknolojisiyle tarım, gıda ve kimya sektörleri için biyolojik koruyuculara dönüştürüyor.
  • Fazla: Olcay Silahlı ve Hasan Arda Eren tarafından kurulan girişim, teknoloji tabanlı bütünsel atık yönetim çözümleriyle atık oluşumunu kaynağında önlüyor ve oluşan atıkları en yüksek çevresel, sosyal ve ekonomik faydayla döngüsel ekonomiye kazandırıyor.
  • Malty: Berkan Mifleh, Merve Yetiş ve Elif Özcü tarafından kurulan ve gıda artıkları ve yan ürünlerini sağlıklı atıştırmalıklara dönüştüren bir gıda teknolojisi girişimi
  • Navlungo: İsa Korkmaz, Emrah Arslan ve Ceren Tuna tarafından kurulan Navlungo, kullanıcılarına online uçak bileti alma kolaylığında lojistik hizmeti vererek, 130’dan fazla ülkeye anında kargo teklifi alıp, teklifleri karşılaştırarak, gönderim, depolama ve ikmal operasyonlarını yönetme olanağı sağlıyor.
  • ERG Controls: Batuhan Ergör ve Mehmet Ergör tarafından kurulan ERG Controls, sağlık ve gıda endüstrilerinde el hijyeni izlemesini yapay zeka destekli platformu YIKA ile dijitalleştiriyor.