Skip to main content

Amerika’dan başlayarak dünyaya yayılan #makerhareketi, bugün dünyanın bir çok ülkesinde düzenlenen panayırlarla yaygınlaşıyor

Tüketim çağında üretimi desteklemek, yaygınlaştırmak ve bunu kutlamak için ‘maker’lar bu panayırda buluşuyor.

Maker Faire şimdiye kadar, NewYork, Paris, Roma gibi birçok şehirde, okullarda ve hatta Barack Obama’nın #makerhareketi desteğiyle Beyaz Saray’da bile düzenlendi. Bu panayırda Kendin Yap (Do It Yourself) yaklaşımıyla, sanat, zanaat ve teknolojiyi kullanarak üreten birçok kişi buluşuyor. 7-9 Ekim tarihleri arasında İTÜ Taşkışla Kampüsü’nde düzenlenecek İstanbul Maker Faire’de sanat, mekatronik, elektronik promaker ve outdoor alanlarında ilginç robotlar, drone’lar, 3B yazıcı teknolojileri, elektronik icatlar sergilenecek, seminerler ve atölyeler düzenlenecek.

İstanbul Maker Faire bu sene üçüncü kez 7-9 Ekim tarihleri arasında İTÜ Taşkışla Kampüsü’nde düzenleniyor. Okullar, kurumlar ve bizzat maker’lar tarafından desteklenerek gönüllü olarak büyüyor ve lidersiz bir halk hareketi olarak gelişiyor. Özellikle tüketim çağında, üretimi destekleyen bir neslin kendi icatlarını, oyuncaklarını ve bilgilerini paylaştığı bir sergileme alanına dönüşüyor. İstanbul Maker Faire bu sene de, sanal gerçeklik deneyimleri, 3B yazıcılar, elektronik ve robotik kitleri, eğitim alanları, drone yarışları, robot kodlama atölyeleri, seminerler gibi bir çok alanda dolu dolu bir panayır! Sizin de kendi icatlarınız varsa ve bu panayırsa diğer maker’larla paylaşmak isterseniz çok gecikmeden ‘makerfaireistanbul.com/basvur’ adresinden ücretsiz başvurabilirsiniz.