Skip to main content

Hürriyet Emlak ile Sağlam Tapu yeni bir projeye imza attığını ve Temiz Tapu dönemini başlattığını duyurdu

Sağlam Tapu altyapısıyla Hürriyet Emlak üzerinden kurumsal üyelerine (Emlak ofislerine) sunulan Temiz Tapu, gayrimenkul uzmanlarının ellerindeki portföyü dijital ortamda sunulan “Temiz Tapu” ile daha hızlı değerlendirmesini ve eritmesini amaçlıyor.

Sağlam Tapu tarafından sunulan ‘Temiz Tapu’ hizmeti sayesinde satılacak gayrimenkulün tapusu baştan aşağı incelenecek ve Hürriyet Emlak üyeleri eksiksiz bilgilendirilecek. Konuya ilişkin ilk açıklamalarda Hürriyet Emlak Genel Müdürü Cenk Angın, “Sağlam Tapu tarafından sunulan sertifika ile uygulayacağımız ‘Temiz Tapu’ hizmeti, Hürriyet Emlak’ta ilanı verilen gayrimenkullerin üzerinde gayrimenkulün değerini düşürebilecek, ileride satılmak istendiğinde satışını zorlaştırabilecek, gayrimenkulün kullanımı sırasında bir takım sorunlara yol açabilecek kayıtlar içerip içermediği konularında kullanıcıları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış bir hizmet. Bu ürünle beraber seçilen bir ilanda yer alacak sertifika ile ilana konu olan gayrimenkulün kaydında takyidat veya şerh varsa bunlar ortaya çıkıyor ve Hürriyet Emlak üyeleri bilgilendiriliyor” dedi. Sağlam Tapu ürünü ile sektörde bir ilki başlattıklarını anlatan FU Gayrimenkul Genel Müdürü Ertuğrul Bul ise Hürriyet Emlak işbirliğiyle sektörde önemli bir ihtiyacı karşıladıklarını belirterek; “Sağlam Tapu kullanıcılara sunduğu güven itibariyle Türkiye’de gayrimenkul alım satımlarında tarafların satın alınacak gayrimenkulden emin olarak işlem yapmalarını sağlıyor. Sertifikanın hazırlandığı tarih saat dakika saniye itibari ile alınacak evin tapusunun durumunu ortaya koyuyoruz” dedi. Peki ev alımlarında dijital mecrada temiz kağıdı dönemini başlatan bu uygulama nasıl fayda sağlıyor ve şimdiye kadar ilgi nasıl seyrediyor? FU Gayrimenkul Genel Müdürü Ertuğrul Bul ve Hürriyet Emlak Genel Müdürü Cenk Angın sorularımızı yanıtladı…

Bu işbirliğinin emlak ofisleri ve işbirliği tarafları açısından en önemli faydaları neler?

Sağlam Tapu altyapısıyla Hürriyet Emlak üzerinden Hürriyet Emlak kurumsal üyelerine (Emlak ofislerine) sunulan Temiz Tapu, gayrimenkul uzmanlarının ellerindeki portföyü daha hızlı değerlendirmesini ve eritmesini amaçlıyor. Site üzerinde bir arama kriteri olarak sunulan Temiz Tapu ile; ilanları inceleyen potansiyel gayrimenkul alıcıları, tapusu araştırılmış gayrimenkulleri tek tık ile listeleyebiliyor. Özellikle gayrimenkul arayanların içini rahat ettirecek ve güvenilir portföylere daha kolay erişmelerini sağlayacak bu yeni uygulama ile sektördeki güven problemi büyük ölçüde ortadan kalkıyor diyebiliriz. Gayrimenkulünü satmak isteyenler açısından da süreç oldukça hızlanıyor zira alıcılar potansiyelini ispatlayan ve güven sağlayan portföylere yöneliyorlar.

Süreç nasıl işliyor? Ne kadar zaman alıyor ve ücreti ne?

Süreç; Temiz Tapu’nun Hürriyet Emlak kurumsal platformu üzerinden, emlak ofisi tarafından satın alınması ile başlıyor. Daha sonra gayrimenkulün mevcut sahibi, emlak ofisine ve Fu Gayrimenkul’e bu araştırma için yazılı bir izin veriyor. Emlak ofisi; tapu bilgileri ve bu yazılı izni Fu Gayrimenkul’e ilettiği andan itibaren de 1 iş günü içerisinde sonuçlar kendisine bildiriliyor. Giderilmesi gerektiğini düşündüğü bir sorun yoksa, sonuçlar; tek tık ile ilan detaylarına eklenebiliyor. İlan bakanlar herhangi bir ücret ödemeden sonucu ilan detaylarında görüntüleyebiliyorlar.

Şu ana kadar ilgi nasıl?

İlginin sektördeki satışlarla doğru orantılı olduğunu söyleyebiliriz. Portföyüne güvenen ve diğer ilanlar arasından sıyrılmak isteyen emlak ofisleri Temiz Tapu’yu gönül rahatlığıyla tercih ediyorlar. İlan bakanlar ise arama yaparken Temiz Tapu’lu ilanları doğal olarak tercih ediyorlar. Önümüzdeki dönemde başlatacağımız yeni bir uygulama sayesinde; eğer ilan bakanların almayı düşündüğü gayrimenkulün ilanı Temiz Tapu’lu değilse, ilanlar üzerinden emlak ofislerine Temiz Tapu yaptırmaları talebinde bulunabilecekler.

Temiz Tapu Hizmeti Nasıl Satın Alınır?

Seçilen ilana uygulanmak üzere ‘Temiz Tapu’ hizmeti kolayca satın alınabiliyor. Ödeme sonrası hizmetin sağlayıcısı FU Gayrimenkul tarafından alıcılarla iletişim ve gerekli belge ve bilgilerin talebi aşaması başlıyor. Bu belgelerin tamamlanmasını takiben Hürriyet Emlak, hizmetin alıcılarını gayrimenkulün hukuki detayları konusunda bilgilendiriyor. Temiz Tapu uygulaması ilk etapta Hürriyet Emlak’ın kurumsal üyeleri ile başlatıldı. Önümüzdeki haftalarda bireysel ilan verenler de bu hizmetten faydalanabilecek. Ürünün içeriği FU Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık A.Ş.’nin sunduğu saglamtapu.com adresinden ulaşılabilen Sağlam Tapu tarafından sağlanmaktadır.