İŞ DÜNYASI

DigitalAge | 14.04.2017 - 14:31

İşletmeler için Snapchat ve altın fikirler

İşletmeniz için Snapchat kullanma konusunda kararsız ya da tedirgin olanlardan mısınız? Bu mecranın markanıza neler katabileceği konusunda bir fikriniz yok mu? Sorun yok, arkanıza yaslanın ve Snapchat hikayenizde markanıza değer katacak aşağıdaki altın fikirlere bir göz atın!

Snapchat günlük 161 milyondan fazla aktif kullanıcıya ve 10 Milyar video görüntülemeye sahip. 150 Milyon günlük aktif kullanıcı ve 1 dakikada 280 bin’den fazla paylaşım yapılan mecra, özellikle 12-24 yaş arası gençlerin ve her yaş grubundan kadınların favorisi konumunda.

Rakipleri Snapchat’in fark yaratan özelliklerini kopyalayadursun, Snapchat hisseleri Amerika borsasında halka açılışının henüz ilk işlem gününe %45 yükseldi ve şirket sahipleri böylelikle 3,4 milyar dolar kara geçti.

Tüm bunlar yaşanırken, markaların pek çoğu Snapchat’in müşterileri ile bağ kurmada diğer mecralardan çok daha fazla katkı sağladığını düşünüyor. Eğer işletmenizin hedef kitlesi gençler ve kadınlar ise, Snapchat’in markanıza katacağı değer tahmininizin çok ötesinde gerçekleşebilir.  Snapchat diğer sosyal mecraların aksine ilk bakışta karmaşık gelebilir. Öte yandan kendi içinde basit bir mantıkla ilerler.

Yeni başlayanlar için Snapchat terimleri

Snapchat’in geçici doğası ile yakınlaşmak için aşağıdaki terimlerin anlamlarını bilmeniz önemlidir

Snapchat: Snap’ler (Snaps) adı verilen ve kendi kendine yok olan video – fotoğraf ve mesajları paylaşmanızı sağlayan mecradır.  Snapchat’in mantığı gündelik hayatımızla özdeştir. Nasıl ki anlık yüz yüze görüşmelerimiz kaybolup gidiyorsa, burada paylaştığımız görseller ve mesajlarda kaybolur gider.

Snap: Kaybolan fotoğraf ve videoları anlatmak için kullanılan terimdir.

Hikaye: Birbiri ardına oynatılabilen Snap koleksiyonlarına verilen addır. Bireysel olarak arkadaşlara gönderilen Snap’lerin aksine, sizi takip eden herkesin görebileceği ve yayınlandıktan sonra 24 saat süren – istendiği kadar izlenebilen yayınlardır.

Anılar: Snapchat’ın dışında çekilen fotoğraf ve videolar burada paylaşılabilir. Anılar, Snapchat kullanıcılarının anlık fotoğraflar ve videolardan fazlasını içeren, daha büyük öyküleri anlatmalarını sağlayan yayınlardır.

Sohbet: Snapchat’ın Sohbet özelliği de bulunur. Tıpkı Snap’ler gibi, Sohbet mesajları da, siz onları okuduktan sonra kaybolur. Snapchat kullanıcılarının %60’ından fazlası sohbet özelliğini her gün kullanıyor.

Snapchat ile markanıza değer katmak için tüyolar

İşletmelerin Snapchat kullanma konusunda tedirginlik yaşamalarının en büyük sebebi, markaları için doğrudan nasıl bir değer yaratabileceklerini bilememelerinden kaynaklanıyor. Peki Snapchat ile markanıza değer katma yolculuğuna nereden başlamalı ve devamında neler yapmalı?

Snapchat ile ilgili beklentilerinize karar verin

Ürününüzün piyasaya sürülmesinin sahne arkasındaki görüntülerini yayınlamaktan, anlık indirim yayınına ve indirim kuponu dağıtmaya, ödüllü yarışmalar düzenlemekten ilham veren paylaşımlara dek pek çok alanda Snapchat’i kullanabilirsiniz. 

Rakiplerinizin neler yaptığına bakın

Snapchat’ta yer alan diğer markaları, rakiplerinizi mutlaka araştırın ve neler yaptıklarına göz gezdirin.

Önemli duyurularınızı yapmak iyi bir kanal

Marka değeri yaratma konusunda en iyi yollardan biri Snapchat hesabınız üzerinden önemli mesaj ve duyurularınıza yer vermektir. Snapchat’da önemli bir mesaj yayınlıyorsanız, örneğin “takipçilerinizin ziyaret etmesini istediğiniz bir URL paylaştığınızda” ekran görüntülerini talep etmeniz, onları harekete geçmenin mükemmel bir yoludur.

Eğlenceli içerikler üretmek önemli

Snapchat’da kullanıcılarınıza değer katmanın en iyi yolu ise, kullanıcılarınızın eğlenceli veya yararlı bilgiler bulacakları çok çeşitli içerik sunmaktan gelir.

Snapchat’daki izleyici kitlesinin çok daha genç olabileceğini unutmayın!

Kullanıcılarınız sizden ne bekleyeceğini biliyorsa, hikayelerinizi tıklama olasılıkları daha da yüksek olacaktır.

Düzenli ve sık paylaşım yapın

Kullanıcıların Snapchat radarlarında kalmak istiyorsanız, düzenli ve sık paylaşım yapın. Snapchat’da olağanüstü içerikleri bir araya getiren harika markalar var ve onlar kullanıcıları ile ilişkilerini çok sıcak tutuyorlar.

Snapchat’teki varlığınızı farklı sosyal hesabınızda tanıtın!

Snapchat hesabınızı tanıtmak için diğer sosyal medya platformlarını kullanmanız bir gerekliliktir. Bunun en basit yolu, Snapchat’te oluşturduğunuz fotoğraf ve videolarınızı, Snapchat kodunuzla diğer sosyal medya platformlarında yayınlamaktır. Yayınlarınıza en hızlı geri dönüşün sağlayan mecralar ise Instagram ve Twitter’dır.

Raporlama için en iyi yol videolarınızın günlük görüntülemelerini her gün hesaplamak

Snapchat’ın raporlamasını yapmak  söz konusu olduğunda bunu yapmanın en iyi yolu, Snapchat videolarınızın günlük görüntülemelerini her gün hesaplamak ve bir tablo üzerinde kaydetmektir. Ardından, görüşlerinizin ilerlemesini günlük olarak izleyerek, hedefler belirlemeye başlayabilirsiniz.

Snapchat kullanımı ile ilgili altın fikirler

Lansman ürünleriniz ve etkinlik duyurularınız için kullanın

Yoğun geçecek ve yenilikler sunacak Snapchat etkinliğinizin, lasnman ürününüzün duyurusunu bir gün önceden yapmaya başlayın. Lansman – etkinlik günü paylaşımlarınızı miktarını arttırın ve özel Snapchat kodunuzu da eklemeyi unutmayın.

Merak uyandırın

Kullanıcıların ekranlarına bir şey gelmeden önce, gelecek görüntüyü tahmin etmelerini – öngörmelerini sağlayın. Kullanıcılarınıza önemli bir şeyin duyurusunu yapmak üzere olduğunu hissettirin ve heyecan yaratın. “Sizce bir sonraki ekran görüntüsü ne olabilir?” sorusunun kullanımı yaygındır ve çok etkilidir.

Kendinize şu soruyu sorun: “İzleyicilerime bir şeyler öğretirken, ürünün kalitesini nasıl gösterebilirim? – Bu dokunun diğer tarafında ne var? ” Bu soruların cevabı, yeni ve müthiş Snapchat stratejinizin kalbini oluşturur.

Şaşırtın

Snapchat’ı markanız için bir oyun alanı olarak düşünün. Geleneksel kitlenizi şaşırtacak ve daha genç bir kitleyi cezbedecek içeriği bir araya getirin.

Sahne arkasını gösterin

Snapchat, içeriklerinizin arka planını ve markanızın “insani” yüzünü göstermek için harika bir platformdur. Firmanızdaki günlük yaşam ile ilgili ufak ipuçları barındıran bu tarz içerikler, takipçilerinize kendilerini sizin bir parçanız gibi hissettirir.

Yaratıcılığınızı sergileyin

Snapchat, hizmetlerinizi ya da ürünlerinizi yaratıcı bir şekilde sergilemeniz konusunda harika imkanlar tanır. Henüz tasarım aşamasındaki bir ürün veya yeni şekillenmeye başlamış bir fikir. Yaratıcılığınıza şekillenecek ve bu tür bir hedefi olan farklı bakış açıları, izleyenlerinizle aranızda yeni bir güven seviyesi oluşturur. Çalışmalarınızı hedef kitlenizle paylaşmak cazip gelir ve markanızın gücünü, onlar için hangi hizmetleri sağlayabildiğinizi gösterir.

Hikayenizi anlatın

Parçalara bölünerek anlatılacak ve gün içerisinde silinecek her parça, anlatacağınız hikayeye bol sürpriz ve heyecan katar. Perde arkası görüntüler, anlık indirimler, yarışmalar ve daha niceleri hikayenizi anlatmanız için kullanabileceğiniz yöntemlerdendir.

Web sitenize trafik çekin

Snapchat’ı web sitenize yönelik trafik çekmek için kullanabilirsiniz. Snapchat’tan gelecek trafiği ölçümlemek için basit bir yarışma düzenleyin Snapchat’ın markanız için doğru bir sosyal platform olup olmadığını test etmek ve görmek için vakit kaybetmeyin.

Yarışmalar düzenleyin

Snapchat hesabınızda, “özellikle kampanya dönemlerinizde” düzenli olarak Snapchatting yapmak ve diğer sosyal ağlarda izleyicilerinize bunu hatırlatacak bir yarışma düzenlemeniz gücünüze güç katar.

Teklifler sunun

*Hikayeler yoluyla teklifler sunmanın bir yolu, kullanıcılarınızı fiziksel bir bağlantıya yönlendirme şansı bulmanızdan kaynaklanır. Bunu denemek için; Snapchat hikayesi olarak bir “kupon” yayınlayın ve teklifin 24 saatlik öykü periyodunun sonunda biteceğini belirtin. Bu kupon aracılığı ile, kullanıcılarınızı fiziksel bir bağlantıya yönlendirin ve özel teklifinizi nasıl kullanabileceklerini anlatın. Hikayelerin zaman açısından kritik özelliği, müşterileriniz ve potansiyel satış talepleriniz için aciliyet duygusu yaratmasıdır. Dikkat çekmek burada çok daha olasıdır ve sonuç olarak vermek istediğiniz mesaj kullanıcılar tarafından dikkate alınır. Başka bir avantajı ise, hikayenizi görüntüleyen ve paylaşımınız ile ilgilenen kullanıcılara Snapchat Sohbet özelliği ile iletişim şansı bulmanızdır. Kullanıcılarınız tekliflerinizi talep etmek için Snapchat’in sohbet özelliğini kullanabilir.

*Kullanıcılardan yine sohbet özelliği üzerinden hikayelerinizden birine hemen cevap vermelerini isteyin. Örneğin, “Bize hemen yanıt verin ve size bu sınırlı zamanda en özel teklifi verelim” diyebilirsiniz. İletilerin kullanılması, etkileşim için bir başka önemli noktadır ve müşterilerinizin markanızla daha derin bir ilişki kurması için fırsat sunar.

Sürdürülebilirliği hedef alın

Hikayelerinizin 24 saatlik yayın periyotları doldukça, yeni hikayeler üreterek kullanıcılarınızın ilgisini canlı tutun. Bu süreklilik, karşılıklı yarar sağlayan bir dengede tutulduğunda her iki tarafa katkı sağlar. Snapchat’te hangi içeriği paylaşacağınızdan emin değilseniz, kitlenize sizden neyi görmek istediğinizle ilgili sorular sorabilir, kullanıcılarınızın fikirlerini alabilirsiniz. Katılımı artırmak ve gelecekteki Snap’lerin içeriğini belirlemek için bu değerli geri bildirimi kullanmayı da ihmal etmeyin.

Funda Güleç