UYGULAMA & YAZILIM

Sebla Kutsal | 06.07.2017 - 09:30

İş hayatını kolaylaştıran mobil uygulamalar

MMA (Mobile Marketing Association) Türkiye ve Bölge Direktörü Melis Ertem, iş yaşamının mobille dönüşümü üzerine bilgiler aktardı, tavsiyelerde bulundu.

Mobil uygulamaların sayısı, günümüzde 5,4 milyona yaklaşıyor ve ortalama bir akıllı telefonda yaklaşık 26 farkı uygulama kullanılıyor. Günlük iş temposu içinde karşılaşılan ve çözümü zaman gerektiren birçok ihtiyaca kolayca yanıt veren mobil uygulamalar hakkında konuşan MMA (Mobile Marketing Association) Türkiye ve Bölge Direktörü Melis Ertem, iş yaşamının mobille dönüşümü üzerine bilgiler aktardı, tavsiyelerde bulundu.

2021’de 350 milyardan fazla uygulama indirilecek

Akıllı telefon, tablet gibi mobil cihazların günlük hayatımızdaki yerine dikkat çeken Ertem, “Buna paralel olarak, mobil uygulamaların sayıları ve çeşitleri de her geçen gün artıyor. 2017 yılında dünya çapında 197 milyar uygulamanın indirileceği öngörülüyor. Bu sayının, 2021’de 353 milyara çıkması bekleniyor” şeklinde konuştu.

Oyun uygulamalarından sağlanan gelir azalıyor

Global uygulama pazarında 2017 yılında 82.2 milyar dolar gelir beklendiğini belirten Ertem, “100 milyar dolar eşiğinin aşılması çok sürmeyecek. Beklentiler, gelirlerin 2021 yılında 139 milyar doları aşması yönünde. Diğer yandan mobil uygulamaların kullanım amaçlarında da bir dönüşüm gözleniyor. Oyun uygulamalarının gelir oranlarındaki düşüşler bunun bir işareti. 2015’te oyunlardan sağlanan gelirler toplamın yüzde 83’ünü oluştururken, bunun 2017’de yüzde 80’e, 2020’de ise yüzde 72’ye düşmesi bekleniyor. Sosyal medya, eğlence, müzik ve hayatımızı kolaylaştıran diğer uygulamalara ise ilgi sürekli artıyor” dedi.

Melis Ertem’den iş yaşamını kolaylaştıracak mobil uygulama önerileri

Kişisel asistanlar

Gün içinde biriken işler bir noktadan sonra kontrolden çıkıyor ve eskiden kalan yapılacaklara yenileri eklendikçe takip etmek imkânsız hale geliyorsa, iş planlama uygulamaları tam size göre. Bu uygulamaların en popüler örnekleri arasında, Wunderlist, Todoist, Google Keep, AnyDo uygulamaları yer alıyor.

Toplantı ayarlayıcı

Toplantı yapmak için ortak saat ayarlamak, bazen toplantının kendisinden daha fazla zaman alıyor. Invite uygulaması bu konuyu çözüyor. Size en çok uyan saatleri toplantıya katılacaklara iletiyorsunuz, herkes kendisine uyan saatleri işaretliyor, toplantıyı en çok tercih edilen saate alıyorsunuz.

7/24 ve her yerden toplantı

Mobil cihazınıza indireceğiniz bir uygulama ile masanızdan ya da evinizin oturma odasından dünyanın herhangi bir yerindeki toplantıya katılabiliyor, toplantı bitince de işinize ya da keyfinize hemen dönebiliyorsunuz. Skype, GoToMeeting, Uberconference, Voxeet ya da Speek uygulamaları ilk akla gelenler.

Cepteki tarayıcı

Bir dokümanı dijital ortama aktarmak istediğinizde, ofiste tarayıcı aramanıza gerek yok. Mobil cihazların yüksek çözünürlüklü kameralarıyla herhangi bir dökümanı Scanner For Me, Genius Scan, FineScanner gibi uygulamalarla tarayıp kaydedebiliyor, istediğiniz kişiye gönderebiliyorsunuz.

Bulut kolaylığı

Akıllı cihazların hafızasındaki dosyalar cihazların hafıza kapasitesini zorlamasın istiyorsanız; Google Drive, iCloud, Dropbox dışında Amazon Drive, Box, Mediafire, Mega gibi uygulamalarla dosyalarınızı internet ortamında saklayabilirsiniz.

Mobil kartvizit

Cebimizde dağıtılmaya hazır bekleyen ya da başkalarından topladığımız kartvizitleri CamCard, FoxCard, Business Card Reader, WorldCard Mobile uygulamalarıyla taratıp mobil cihazınızda taşıyabiliyorsunuz.

Hızlı ve kolay anketler

Hızlıca bir anket hazırlamanız gerekiyor! Sorun yok. LoopSurvey, SurveyMonkey, QuickTap gibi pek çok uygulama elinizin altında. Tabii Google Forms üzerinden anketler hazırlamak da her zaman mümkün.