Skip to main content

Fintech dünyasında farklı açılımlar sürüyor ve geleneksel bankaların işi zorlaşacak gibi görünüyor. Zira, Hollandalı fintech Adyen hesap mutabakatında bankaları aradan çıkarıyor.

Hollandalı fintech girişimi Adyen, bankacılık lisansı aldığını açıkladı. Lisansı Haziran ayının son haftasında alan Adyen böylece ödeme sürecinde bankaları aradan çıkarmış olacak.  Girişim bu şekilde kendi ödeme altyapısıyla doğrudan üye kuruluşlarla muhatap olarak ödeme alabilecek. Adyen’in bu lisansı Avrupa Merkez Bankası adına Hollanda Merkez Bankası’ndan aldığını kaydetmekte yarar var.

Adyen’in tasarruf bankacılığı planı yok

Aldıkları lisansa ilişkin bir değerlendirme yapan Adyen CEO’su Pieter van der Does, “Ödemelerde bankaları aradan çıkarıyoruz. Çünkü artık kendi bankacılık lisansımız var” diyor. Adyen anlaşma sayesinde birkaç gün süren hesap mutabakatı sürecinde bankalarla muhatap olmayacak ve üye kuruluşlarla mutabakatı neredeyse anlık hale getirecek.

Adyen’in hâlihazırda mevduat toplamaya dayalı bir bankacılık planı bulunmuyor. Girişim aralarında Airbnb, Booking.com, Spotify ve Facebook gibi şirketlerin de bulunduğu dünyanın 10 büyük e-ticaret platformunun ve bazı büyük havayolları ile perakendecilerin ödemelerine aracılık ediyor. Öte yandan, Adyen, Brezilya’da yerel bir ödeme yöntemi olarak kullanılıyor ve ABD ile Latin Amerika’da da benzer bir lisans almak için teşebbüslerini sürdürüyor.

Kaynak: Reuters