Skip to main content

Türkiye İş Bankası, geliştirdiği çözüm ile  kredi kartlarını cep telefonuna sığdırdı İş Bankası, cep telefonları ile mağaza alışverişlerinde kredi kartı bulundurmadan istenilen ürün veya hizmetin satın alınmasını sağlayan QR kod…

Türkiye İş Bankası, geliştirdiği çözüm ile  kredi kartlarını cep telefonuna sığdırdı
İş Bankası, cep telefonları ile mağaza alışverişlerinde kredi kartı bulundurmadan istenilen ürün veya hizmetin satın alınmasını sağlayan QR kod (Quick Response – Cep telefonu kameralarından okutulabilen barkod sistemi) teknolojisini hayata geçirdi. 
Türkiye İş Bankası’nın Bilişim Sektöründe faaliyet gösteren iştiraki SoftTech A.Ş. tarafından geliştirilen Parakod uygulaması ile İş Bankası müşterileri Ingenico POS’ları bulunan Parakod işyerlerinde kartlarını kullanmadan cep telefonları ile ödeme yapabilecek. 
Uygulamanın ilk prototipi, SoftTech A.Ş. Ar-Ge ekibinin ödeme sistemleri üzerine yaptığı Ar-Ge çalışması sonucunda ortaya çıktı. POS uygulaması Ingenico Türkiye tarafından geliştirilen projede, kullanıcıların telefona ekstra bir aparat takması veya SIM kartı değiştirmesi gerekmiyor. Kullanıcıların cep telefonlarından İşCep uygulaması içerisinde bulunan Parakod uygulamasına girerek, kullanmak istedikleri kartı seçmeleri yeterli oluyor. Proje kapsamında Bankamatik ve MaxiPara kartlar da kullanılabiliyor. 
Konuyla ilgili bir açıklama yapan İş Bankası Kartlı Ödeme Sistemleri Bölüm Müdürü  Nevra Toktaş Parakod’u, ödeme teknolojilerinde pratik bir yenilik  olarak nitelendirerek, bu sistemin kullanıcılara kredi kartı taşımadan güvenli alışveriş imkanı sunduğunu ifade etti.