Skip to main content

Facebook, Rusya’nın internet devi Yandex’e erişimi engelledi Rus internet şirketi Yandex’in, sosyal ağ siteleri üzerinde arama yapmak için geliştirdiği uygulaması Facebook tarafından engellendi. Wired’ın haberine göre; Facebook’un bu son tavrının…

Facebook, Rusya’nın internet devi Yandex’e erişimi engelledi
Rus internet şirketi Yandex’in, sosyal ağ siteleri üzerinde arama yapmak için geliştirdiği uygulaması Facebook tarafından engellendi. Wired’ın haberine göre; Facebook’un bu son tavrının kendi yeni arama hizmetini korumak için olduğu belirtiliyor. 
Apple’ın iPhone telefonlarda geliştirdiği Siri özelliğinin bir benzeri olarak görülen Yandex’in yeni mobil ‘asistanı’ Wonder’ın, Facebook, Twitter, Foursquare ve Instagram’dan kullanıcı verilerini toplayıp, bu verilere dayanarak sorulan soruları sesli olarak yanıtlaması bekleniyordu. 

Wonder hakkında 

Apple cihazlarında kullanılan iOS işletim sistemi için sunulan sosyal arama uygulaması olan ‘Wonder’, sosyal ağ kullanıcılarının bu siteler üzerinden bilgi alabilmek için geliştirilen bir uygulama olma özelliğini taşıyor. 
Reuters’ın haberine göre; yeni uygulamanın, Facebook, Instagram, Foursquare ve Twitter kullanıcıları için hayata geçmesinin ardından üç saat sonra Facebook tarafından engellendi.
Yeni uygulama ile, Rusya’nın en popüler arama motoru Yandex sosyal ağların sunduğu fırsatları test etmek istiyor. Eğer başarılı olursa, Yandex bu uygulamayı ülkemizde ve Rusya’da kullanıma sunmayı planlıyor. 

Rakipler kızıştı

Facebook’un Yandex blokesi, internet devleri arasında geçen bilgi ambargolarının en sonuncusu. 
Son olarak Facebook’un satın aldığı paylaşım platformu Instagram, mikroblog ağı Twitter üzerinde fotoğraf paylaşanların fotoğraflarını görüntülenmesini engellemişti. Twitter bunun karşılığında, kendi API’sını kullanan uygulamalara kısıtlama getirdi. 
Ve Google, yakın zamanda kendi sosyal ağı Google + üzerinde Instagram gibi rakiplerine karşılık, kendi fotoğraf uygulaması Snapseed’i kullanıcılara sundu.