TEKNOLOJİ

H.Kerem Fındık | 08.03.2017 - 11:45

İran’dan fintech atağı

2016’da başlayan serbestleşme, fintech’e de sıçradı.

İran’da fintech girişimleri bir birlik altında toplanıyor. İran’ın günlük ekonomi gazetesi Financial Tribune’da yayımlanan habere göre, İran Merkez Bankası (CBI) fikre öncülük etti. Fintech A adındaki birlik sayesinde ülkedeki fintech girişimleri tek bir çatı altında birleşmiş olacak. Girişimlerin bu şekilde sorunlarına daha kolay çözüm bulacağı ve düzenleyici kurumlara karşı belirleyecekleri tavırlarda yardımcı olacağı düşünülüyor.

Çalışmaya ilişkin bir değerlendirme yapan CBI BT Direktörü Nasser Hakimi, finansal girişimlerin çok olması nedeniyle CBI’ın bu girişimlere teker teker yardım edemeyeceğini söylüyor. Hakimi, Fintech A’in hayata geçmesiyle bundan hem CBI’ın hem de girişimlerin fayda elde edeceğini söylüyor ve ekliyor: “Fintech A ile girişimlere daha hızlı ve verimli şekilde yardımcı olabileceğiz.”

Fintech A ile ilgili diğer bir açıklama da, ülkenin ilk ödeme girişimlerinden olan ZarinPal Kurucusu Mustafa Amiri’den geldi. Düzenleyici kurumlarla işbirliğine hazır olduklarını ifade eden Mustafa Amiri, “Şu an tek bir ses olarak hareket etmemiz gerekiyor. Aksi takdirde pazarımızı İran’a girecek yabancı girişimlere kaptırabiliriz” diyor.

Fintech A’in kurucu üyeleri arasında ZarinPal, Bahamta, Hesabit , PayPing, Poolam ve Mehrabane gibi fintech girişimleri yer alıyor.