Skip to main content

Apple’ın, 2007 yılında piyasaya sürdüğü günden bu yana hayatın vazgeçilmez parçalarından biri haline gelen iPhone için düşündüğü ilk tasarım ortaya çıktı. Ntvmsnbc’nin haberine göre; iPhone’un 2005 yılında hazırladığı ilk iPhone…Apple’ın, 2007 yılında piyasaya sürdüğü günden bu yana hayatın vazgeçilmez parçalarından biri haline gelen iPhone için düşündüğü ilk tasarım ortaya çıktı. Ntvmsnbc’nin haberine göre; iPhone’un 2005 yılında hazırladığı ilk iPhone prototipi, görenleri şaşkına çevirecek cinsten.
iPhone’un yıllarca gözlerden uzak kalan ilk prototipine ait fotoğraflar yıllar sonra internette belirdi. Adının gizli tutulmasını isteyen bir Apple çalışanının, Ars Technica sitesine verdiği prototip, bir iPhone değil, iPad havası veriyor.

Dikdörtgen ekranıyla soru işaretleri doğuran prototip, Apple’ın iPhone’dan önce iPad fikrine odaklanmış olabileceği fikrini doğuruyor. 12,7×17,8 cm ölçülerindeki ekran, bu haliyle 13,4×19,9 cm ölçülerindeki iPad mini’yi akıllara getiriyor.
Prototip, altı iPad Mini’yi içine alacak kadar, yani 5 cm kalınlığında. Ars Techinca, bu kalınlığın, iPhone’un bugün sahip olduğu tüm girişleri bulundurmasını sağlamak için düşünüldüğünü belirti.
ArsTechnica, cihazın bir prototip olduğunu belirtirken, Venture Beat sitesi, her türlü bağlantıya sahip olmasından dolayı prototipin bir geliştirme kiti görünümü sergilediğine dikkat çekti.
Apple’ın efsane CEO’su Steve Jobs, 2010’da yaptığı açıklamada, iPhone’dan önce iPad tasarımı üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı. Apple’ın 2004’te de iPad tasarımları üzerinde çalıştığına dair bilgiler geçmişte çıkmıştı. Jobs’ın sözü, ortaya çıkan fotoğraflarla da belgelenmiş oldu.