Skip to main content

Apple’ın yeni iPhone modelleri iPhone Xs ve iPhone Xs Max’in Türkiye’ye geleceği resmi tarih ve fiyatları açıklandı.

Apple’ın 12 Eylül’deki etkinliğinde tanıttığı; iPhone XS ve iPhone XS Max‘in Türkiye çıkış tarihi ve fiyatı belli oldu. Uzun süredir beklenen yeni iPhone fiyatları daha önce de duyurduğumuz beklenen rakamlar olsa da, açıklanan resmi rakamlar da Apple kullanıcılarını üzecek gibi görünüyor.

iPhone XS ve iPhone XS Max’in çıkış tarihi ve fiyatlarına gelecek olursak her iki telefon da 4 Aralık tarihinde Türkiye’de satışa sunulacak.  iPhone Xs, 9.899 TL‘lik fiyat etiketiyle satışa sunulurken, iPhone Xs Max ise 10.999 TL’lik fiyat etiketine sahip olacak. Bu fiyatlar telefonların 64 GB versiyonlarında geçerli olacak. 512 GB’lik iPhone Xs Max 13.999 TL‘lik fiyat etiketiyle Türkiye’ye gelecek.

iPhone Xs özellikleri 

5.8 inç iPhone Xs ve 6.5 inç iPhone Xs Max’te Super Retina ekrana yer verildi. Geniş bir renk yelpazesine sahip cihaz, 3D Touch özelliğine sahip 625 cd/m2 ekranla geliyor. Darbe ve çizilmelere karşı ekstra dayanıklılığa sahip cihaz, IP68 sertifikası ile 30 dakika boyunca 1,5 metre basınçlı su altında kalabiliyor.

Gücünü A12 Bionic işlemciden alan Xs, 5,8 inç genişliğinde 2688×1242 çözünürlüğünde OLED ekranla 3.3 milyon piksellik görüntü deneyimi yaşatıyor. 64GB, 256GB ve 512GB’lık üç farklı dahili depolama seçeneğiyle karşımıza çıkan Xs, A12, 4 çekirdekli bir GPU ve 6 çekirdekli bir CPU’ya sahip.

iPhone Xs’nin kamera özelliklerine değinecek olursak, 12 Megapiksel çözünürlüğündeki çift kameralardan ilki geniş açı için kullanılırken diğeri ise telephoto olarak kullanılmış. Kameralar 10 kata kadar yakınlaştırma ve bokeh özelliğine sahip. Fotoğrafçılık özelliklerini üst seviyede yakalayan cihaz ayrıca  beş efektli portre ışığına, çift optik görüntü stabilizasyonuna,  yavaş senkron özelliğine sahip dört LED’li True Tone Flasha, arka aydınlatma sensörüne, karma kızılötesi filtre özelliği sunuyor. iPhone X modeline kıyasla 30 dakika daha fazla kullanım ömrü sunan iPhone Xs’de 2716 mAh bataryaya yer veriliyor.

iPhone Xs Max özellikleri

6.5 inç ekranıyla dikkat çeken iPhone Xs Max, gücünü Apple A12 Bionic işlemcisinden alıyor. A12 Bionic, 4 çekirdekli bir GPU ve 6 çekirdekli bir CPU’ya sahip.

A12 Bionic, bir önceki modelde kullanılan A11 Bionic’e kıyasla yüzde 15 daha hızlı. GPU performansı tarafında ise A11’e kıyasla yüzde 50 artış elde edilmiş. Cihaz ekran tarafında  2688×1242 piksel çözünürlük ve 458 ppi piksel yoğunluğu sunuyor.

iPhone Xs Max’in kamera özelliklerine değinecek olursak, 12 Megapiksel arka kamera kullanılan cihazda iki kamera yer alıyor. Geniş açılı ana kamera f/1.8 diyafram, telefoto kamera ise f/2.4 diyaframa sahip. 7 Megapiksel ön kamera ise f/2.2 diyafram açıklığı sunuyor. Ayrıca Full HD çözünürlükte 60 fps video kaydı gerçekleştirebilen Xs Max, video çekimlerinde stereo ses kaydı yapabiliyor.